Nowości wydawnictwa MG [PREMIERA]

Już 10 maja będziemy mogli zapoznać się z nowościami wydawnictwa MG! Jesteście ciekawi, co takiego Was czeka?

Maurice Maeterlinck Inteligencja roślin

Historia nauki dowodzi, że wiek XIX był czasem chemii, XX fizyki, a XXI prawdopodobnie będzie wiekiem biologii. Nauki biologiczne należą do tych, które w coraz szybszym tempie spektakularnie wyjaśniają skomplikowane mechanizmy rządzące między innymi światem roślin.

W świetle dzisiejszej wiedzy śmiało możemy mówić o inteligentnych zachowaniach roślin. Lektura książki Maurice’a Maeterlincka – belgijskiego dramaturga i poety, laureata nagrody Nobla, a również znakomitego przyrodnika – pozwoli czytelnikom tej książki z zachwytem podziwiać świat roślin, opisany z głęboką wiedzą wyjątkowo pięknym językiem.

Geniusz ziemi, będący prawdopodobnie zarazem geniuszem całego świata, zachowuje się w walce o byt podobnie do człowieka. Stosuje te same metody i posługuje się tą samą logiką. Osiąga cel środkami, jakich się imamy, idzie po omacku, waha się, zawraca, zaczyna po kilka razy jedno, dodaje szczegóły, eliminuje je, poznaje i naprawia błędy. Słowem, robi wszystko, co my byśmy robi na jego miejscu.

Być może sprawia to pora roku, ale pozostaniemy wśród pisarzy tworzących w basenie Morza Śródziemnego (bowiem Maeterlinck choć Belg, mieszkał i tworzył w Prowansji).

 

Louis Gallet Kapitan Czart. Przygody Cyrana de Bergerac

Któż z Państwa nie słyszał o legendarnej a zarazem autentycznej postaci Cyrana de Bergerac? Proponujemy więc powieść opowiadającą przygody tego niezwykłego filozofa i pisarza, zarazem jednak awanturnika i słynnego szermierza.

Genialna powieść z gatunku płaszcza i szpady! Wspaniała wartka akacja, wciągająca fabuła, miłość i śmierć, intrygi i porwania, więzienia i ucieczki, Cyganie i szlachta, stary Paryż i dawna Francja, tajemnicze zaułki, skomplikowane intrygi, wszystko to sprawia, że od powieści po prostu trudno się oderwać. No i oczywiście tytułowa, nieomal mityczna, a jednak autentyczna postać znakomitego francuskiego filozofa, pisarza, ale też awanturnika i szermierza Cyrana de Bergerac, żyjącego w latach 1619-1655.

 

Janina Lesiak O grzybach, rybach, kobietach i sensie życia – czyli rozmówki z Alusiem Curunią

Trzecia pozycja to połączenie powieści i powiastki filozoficznej autorstwa Janiny Lesiak. Tym razem autorka porzuciła (na chwilę) polskie królowe, by zapoznać nas z postacią całkiem współczesną… Alusiem Curunią.

Aluś Curunia to mężczyzna na „nie”: niebogaty, niekształcony, niepracujący na stałe, niestroniący od piwka i nieradzący sobie z tytoniowym nałogiem. Mówi o sprawach prostych, o zdarzeniach zwyczajnych i typowych, takich na co dzień i od święta. Szacuneczek dla przemiłych Państwa, zapowiada się piękny dzień.