Nowa książka Marka Krajewskiego. Mistrz kryminału powraca!

0
1361
nowa książka Marka Krajewskiego

Już 19 maja w księgarniach pojawi się nowa książka Marka Krajewskiego. Jeden z najsłynniejszych twórców literatury kryminalnej w Polsce po raz kolejny zaprasza do mrocznego świata pełnego tajemniczych zbrodni. Najnowsza powieść, Miasto szpiegów, to ponowne spotkanie z komisarzem Edwardem Popielskim, bohaterem bestsellerowego cyklu powieściowego.

Król polskiego kryminału

Marek Krajewski to bardzo ważna postać polskiej sceny kryminału. Jego książki słyną z wyjątkowego klimatu, budowanego przez budzący grozę świat przedstawiony i zapadające w pamięć, wyraziste postaci. Pisarz urodził się 4 września 1966 roku we Wrocławiu. Oprócz kariery pisarskiej może się także pochwalić karierą naukową z dziedziny filologii klasycznej. Krajewski jest doktorem nauk humanistycznych – rozprawę obronił w 1999 roku na Uniwersytecie Wrocławskim. Z UWr był również związany jako wykładowca.

Eberhard Mock w Breslau

Pisarz przeniósł rodzinne miasto do swojego literackiego uniwersum. Stolica Dolnego Śląska stała się miejscem akcji cyklu powieściowego o Eberhardzie Mocku. Głównego bohatera poznajemy w otwierającej serię książce Śmierć w Breslau (1999), której akcja rozpoczyna się w latach 30. ubiegłego wieku. Mock jest funkcjonariuszem wydziału kryminalnego policji w niebezpiecznym i ponurym Breslau.

Eberhard Mock to wyjątkowa i niejednoznaczna postać. Razem z rozwojem cyklu dowiadujemy się coraz więcej o jego powiązaniach i bogatej przeszłości. Co ciekawe, bohater – tak jak jego twórca, Marek Krajewski – studiował filologię klasyczną. Znajomość łaciny okazała się mu zresztą pomocna w trakcie wyjaśniania zagadkowego morderstwa w Śmierci w Breslau.

Inne książki z cyklu o Eberhardzie Mocku to m.in. Koniec świata w Breslau (2003), Widma w mieście Breslau (2005), czy Głowa Minotaura (2009). Bohater mierzy się z przerażającymi zbrodniami i nieprzyjazną rzeczywistością, walcząc przy tym ze swoimi prywatnymi demonami. Razem z Mockiem i towarzyszącą mu plejadą fascynujących postaci zanurzamy się w brudny, przerażający świat, zdominowany przez bezwględnych przestępców. Osadzenie akcji w ubiegłym wieku nadaje powieściom Krajewskiego wciągający i charakterystyczny dla jego pisarstwa klimat.

Cykl o Edwardzie Popielskim

W książce Głowa Minotaura obok Eberharda Mocka pojawia się komisarz Edward Popielski. Debiut tej postaci daje początek nowemu cyklowi powieściowemu. Akcja dotychczas wydanych w tej serii kryminałów rozgrywa się między innymi we wspomnianym już Wrocławiu, Warszawie, Wilnie i we Lwowie.

Główny bohater, komisarz Popielski, nie ustępuje oryginalnością Mockowi. To wyjątkowo inteligentny i przenikliwy mężczyzna; jego przeszłość jest bardzo bogata i nie brakuje w niej mrocznych epizodów. Edward Popielski jest główną postacią w takich powieściach jak Erynie (2010), gdzie przyglądamy się zagadce z przeszłości, Liczby Charona (2011), w której to Popielski pracuje nad schwytaniem okrutnego mordercy kobiet czy W otchłani mroku (2013), której akcja rozgrywa się tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Nowa książka Marka Krajewskiego już niebawem

Już wkrótce będziemy mogli po raz kolejny towarzyszyć niepokornemu komisarzowi w jego zmaganiach z półświatkiem. Najnowsza powieść z cyklu o Edwardzie Popielskim ukaże się już 19 maja nakładem Wydawnictwa Znak. Miasto szpiegów rozgrywa się w 1933 roku w pełnym brudu, biedy i przemocy Gdańsku. Miasto stało się siedliskiem walki wywiadów, a na każdym kroku czają się zwiastuny nadchodzącej wojny. Czy Popielskiemu uda się wygrać z napierającym zewsząd złem, czy pokonają go jego własne słabości?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments