Noc Książki w Poznaniu. Dyskusja o serii Jeżycjada M. Musierowicz

Noc Książki w Poznaniu. Jecyce. Jeżycjada

W piątek 17 listopada o godzinie 12.00 odbędzie się spotkanie poświęcone twórczości Małgorzaty Musierowicz. Wydarzenie będące częścią projektu Noc Książki będzie miało miejsce w auli Liceum św. Marii Magdaleny w Poznaniu.

 

 

 

 

Powieści Małgorzaty Musierowicz od ponad czterdziestu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród młodych czytelników zarówno w Polsce, jak i za granicą (m.in w Japonii). Przetłumaczone na wiele języków i wyróżnione prestiżowymi nagrodami weszły do kanonu literatury młodzieżowej.

Jeżycjada

będąca głównym dziełem autorki to swoista wielotomowa i wielopokoleniowa saga – cały system tekstów wzajemnie powiązanych, kreujących rozciągniętą w czasie rzeczywistość – „świat według Borejków” – mimo różnorodności charakterów i perypetii życiowych poszczególnych bohaterów.

Czym charakteryzuje się świat Jeżycjady i dlaczego przyciąga kolejne pokolenia czytelników? Przyczyn popularności serii jest na pewno wiele, ale kluczowy wydaje się fakt, że w domu Borejków młodzi ludzie odnajdują rodzinne ciepło, optymizm, inteligentne poczucie humoru, a także system wartości, z którym mogą i pragną się utożsamić. Powieści Musierowicz, bez zbędnego moralizatorstwa, przekazują wiele istotnych treści oraz udowadniają, że opierając się na tradycyjnych wartościach (zarówno klasycznych i chrześcijańskich), można osiągnąć pogodę ducha, radość i poczucie sensu życia.

Na temat Jeżycjady będziemy rozmawiać z prof. Beatą Gromadzką z Wydziału Polonistyki i Filologii Klasycznej UAM, która zajmuje się dydaktyką literatury i języka polskiego na wszystkich etapach edukacyjnych i jest autorką publikacji poświęconych Jeżycjadzie.

Projekt Noc Książki prowadzony przez Klub Jagielloński od 2015 roku i objęty w tym roku patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO zajmuje się organizacją spotkań i dyskusji o różnych formach i sposobach funkcjonowania literatury w dzisiejszym świecie i ma za zadanie promocję czytelnictwa i zachęcanie mieszkańców Polski do częstszego sięgania po lektury.

Miejsce: aula Liceum św. Marii Magdaleny, ul. Garbary 24 w Poznaniu.

Serdecznie zapraszamy: w piątek 17 listopada od godz. 12.00 czytamy i dyskutujemy przez cały dzień (i noc)!

Noc Książki