Niewolnica Isaura – Znalezione na strychu

0
216
Niewolnica Isaura - Znalezione na strychu
fot. Magda Grzyb

Prawdopodobnie każdy z nas chociaż raz w życiu usłyszał ten tytuł lub to ikoniczne imię. Niewolnica Isaura to znana postać zarówno serialowa jak i w powieściowa. Postanowiłam przypomnieć jej historię i pobudzić do życia dzieło Bernardo  Guimaraesa.

Biała niewolnica

Oprócz koloru skóry, który Isaura odziedziczyła po ojcu, biały jest symbolem tego, o co walczyła na łamach powieści czystości i dziewictwa. Główna bohaterka jest wykreowana w sposób wyrazisty, wielowymiarowy. To postać, która szybko zdobywa sympatię lub przeciwnie – jej charakter staje się monotonny i męczący. Charakter Isaury rozwija na przestrzeni całej historii, jednak jej główne cechy poznajemy bardzo szybko i w tym momencie decydujemy o naszej sympatii. Niewolnica Isaura jest bohaterką nieco tragiczną – początek jej istnienia usłany był bólem i nieszczęściem, a jej losy pod rządami Leoncia przynoszą na myśl antycznych bohaterów tragicznych

Pompatyczny styl i dziecięca narracja 

Niewolnica Isaura to powieść opublikowana w 1875 roku, co przekłada się na jej charakter. Styl jest pełen pełen wyniosłego języka, dialogi są sztywnymi i nienaturalnymi dla współczesnego czytelnika, rozmowami. Autor zwraca się do czytelnika, zadając mu pytania bezpośrednio związane z uczuciami bohaterów i rozgrywającymi się wydarzeniami. Często jest to zabieg odpowiadający retardacji. Sposób relacjonowania akcji także jest wyjątkowy, zmienia się w zależności od uznania autora. Zazwyczaj wyraża się jako narrator trzecioosobowy, wszechwiedzący, czasami jednak pełni rolę przewodnika, strażnika przyzwoitości. W poszczególnych akapitach zwraca się w pierwszej osobie liczby mnogiej, staje się jednym z nas – świadkiem niezrozumiałych wydarzeń i ludzkich popędów. 

XIX-wieczna telenowela 

Fabuła Niewolnicy Isaury to opowieść pełna uniesień serca i przepełniona ludzkimi żądzami, niepohamowanymi nawet przez ówczesne konwenanse. Bohaterowie kierują się wyolbrzymionymi emocjami, ich działania są impulsywne i skrajne. Powieść jest pełna zwrotów akcji, które dostarczają czytelnikowi ogromnych wrażeń, a intrygi i sekrety nie pozwalają oderwać się od lektury. Niewolnica Isaura konsekwentnie trzyma się ram gatunku. Bohaterowie uwikłani w sidła szaleńczego uczucia, przeciwności losu

Tło historyczne i kwestia niewolnictwa 

Isaura jest niewolnicą o, na pierwszy rzut oka, niebywałym szczęściu. Jest wykształconą, dobrze traktowaną, na dodatek piękną młodą kobietą, której dzieciństwo było wypełnione radością, a jej pani była niemal matką. Zbiór nieskazitelnych cech stał się jej przekleństwem, a urodzenie odegrało wielką rolę. Mimo, sympatii i miłości była traktowana przedmiotowo. Książka porusza temat niewolnictwa i pozwala czytelnikowi chociaż na cal przybliżyć się do cierpienia i upokorzeń tamtych lat. Niewolnictwo w Brazylii nie jest często poruszanym i przypominanym tematem. Warto wspomnieć, że była ona ostatnim państwem Ameryki Łacińskiej, które zniosło niewolnictwo.  Niewolnica Isaura to książka lekka, ale zarazem poruszająca ważne tematy, nie tylko niewolnictwa. Autor wskazuje także na przedmiotowe traktowanie kobiet i przypisywanie im określonych wartości. 

Znalezione na strychu

Znalezione na strychu, czyli seria recenzji o książkach, które przypadkiem otrzymały drugie (a może kolejne już) życie. Wszystkie książki tej serii są nabyte dzięki aukcjom na Allegro, gdzie kupuje je na kilogramy za bezcen. Pochodzą z zasobów antykwariatów, zostały oddane przez przyjaciół lub wyczekiwały na swoją szansę, ułożone na niewygodnym kocu na podrzędnym pchlim targu. Specjalne miejsce w moim sercu mają te odnalezione na strychu, nie tylko moim, ale moich znajomych czy obcych ludzi ceniących ich wartość. Tym samym warto spojrzeć w głąb zakurzonych szaf i pudeł, warto dać im kolejną szansę na oczarowanie. 

Niewolnica Isaura autorstwa Bernardo Guimaraesa znalazła się na dnie kartonowego pudła pod ladą tarnowskiego antykwariatu. Pudło kusiło idealną ceną – 1 złoty. Ponadto książkę wydano w 1985 roku przez Klub Interesującej Książki. 


Po więcej odnalezionych na strychu książkowych hitów zapraszamy do poprzedniej recenzji! ——> Wędrujący ogień – Znalezione na strychu

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments