Nagrody Pulitzera 2022 przyznane

0
1481
Nagrody Pulitzera 2022
fot. Associated Press

W poniedziałek 9 maja przyznano Nagrody Pulitzera – coroczne amerykańskie nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki. Główną nagrodę otrzymał dziennik Washington Post. Jury wyróżniło również ukraińskich dziennikarzy.

Fundator nagrody

Nagrodę swojego imienia ufundował w 1917 roku amerykański dziennikarz i wydawca węgierskiego pochodzenia – Joseph Pulitzer. Pierwsze wyróżnienia przyznano 4 czerwca tego samego roku. Laureatów wybiera jury, składające się z 19 osób – dziennikarzy oraz kierowników mediów, a także pięcioro przedstawicieli świata nauki i sztuki – i działające na Uniwersytecie Columbia, głównie z pośród twórców amerykańskich. Zwycięzca otrzymuje świadectwo i czek na 15 tysięcy dolarów.

Opis zamieszek z 6 stycznia

Nagrodę Pulitzera, najbardziej prestiżową nagrodę dziennikarską w Stanach Zjednoczonych, w kategorii dziennikarstwo w służbie publicznej Kapituła przyznała dziennikowi Washington Post za „przekonująco opowiedziane i obrazowo przedstawione sprawozdanie z ataku na Waszyngton 6 stycznia 2021 roku”.

Dziennikarstwo międzynarodowe, krajowe i śledcze

New York Times został wyróżniony w kategorii wiadomości międzynarodowych za teksty o cywilnych ofiarach ataków lotniczych w Syrii, Iraku i Afganistanie. Redakcję dziennika doceniono również w kategorii wiadomości krajowe za materiały ukazujące mechanizmy policyjnych zatrzymań, które kończyły się śmiercią zatrzymywanych.

W kategorii dziennikarstwo śledcze wyróżniono dziennik The Tampa Bay Times za artykuł o fabryce zatruwającej środowisko ołowiem.

Fotoreporterzy

Nagrodę za najlepsze zdjęcia newsowe otrzymał fotoreporter i korespondent Los Angeles Times za prace ukazujące zajęcie Kabulu przez talibów.

Fotorelacja „Los Angeles Times” ukazująca zajęcie Kabulu przez talibów, fot. Marcus Yam/EPA/PAP

Agencja Reutera została nagrodzona w kategorii fotografii reportażowej za zdjęcia przedstawiające skutki pandemii COVID-19 w Indiach.

Pozostali laureaci

Pulitzera w kategorii sztuka teatralna otrzymał James Ijames za Fat Ham, adaptację szekspirowskiego Hamleta.

Laureatką w kategorii historia została Nicole Eustace (Covered with Night), a także Ada Ferrer (Cuba: An American History).

Erin I. Kelly i nieżyjący już Winfred Rembert otrzymali nagrodę w kategorii biografia za książkę Chasing Me to My Grave: An Artist’s Memoir of the Jim Crow South.

W kategorii muzyka nagrodzony został kompozytor Raven Chacon za Mszę bez głosu.

Zwyciężczynią w kategorii poezja została Diane Seuss za frank: sonnets.

W kategorii literatura faktu Kapituła uhonorowała Andreę Elliot za pozycję Invisible Child: Poverty, Survival & Hope in an American City.

Pulitzer w kategorii beletrystyki trafił do Joshui Cohena za powieść The Netanyahus: An Account of a Minor and Ultimately Even Negligible Episode in the History of a Very Famous Family.

Dziennikarze ukraińscy

W czasie przyznawania tegorocznych nagród jury oddało hołd ukraińskim reporterom za „odwagę, wytrwałość i oddanie” pracy podczas wojny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments