Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet | Recenzja książki

0
447
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet | Recenzja książki
fot. pixabay

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet Stiega Larssona to jedna z najciekawszych książek kryminalnych. Autor w mistrzowski sposób zbudował wokół książki aurę tajemniczości i grozy. Powieść Larssona stała się światowym bestsellerem.

O czym opowiada książka?

Książka Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet Stiega Larssona to nie tylko typowy kryminał, ale także powieść, która wbrew pozorom porusza ważną problematykę. Larsson znany jest z trylogii Millennium – opowiadającej o losach dziennikarza Mikaela Blomkvista oraz outsiderki Lisabeth Salander. Mimo że książka ta ukazała się ponad 17 lat temu, to jej przesłanie nadal jest aktualne. Autor porusza w niej kwestie przemocy wobec kobiet, przemocy nie tylko fizycznej, ale także i psychicznej. Główna bohaterka – Lisabeth Salander sama stała się ofiarą takiej właśnie „opresji”. Jednak w odróżnieniu od innych postaci kobiecych ukazanych w książce Larssona, Salander walczy ze swoim oprawcą. Nie godzi się na złe i poniżające traktowanie ze strony mężczyzny. Z drugiej strony inna bohaterka – Harriet Vanger, zamiast stawić czoło swojemu ciemiężycielowi, ucieka od kłopotów, co wyrządza jeszcze większą krzywdę, nie tylko jej samej, ale i innym niewinnym kobietom.

Stieg Larsson dotyka w swojej powieści ważnych problemów, z którymi mierzą się ofiary przemocy domowej. Cała trylogia skupia się właśnie na kobietach, wynika to z tego, że sam autor był zagorzałym feministą (jako młody chłopak stał się świadkiem gwałtu, co znacznie wpłynęło na jego późniejsze poglądy).

Idealna opowieść o zbrodni

To, co w książce Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet najbardziej urzeka czytelnika, to z pewnością wnikliwa analiza każdej postaci. Autor bardzo skrupulatnie i z dokładnością przybliżył nam sylwetkę kluczowych bohaterów. Myślę, że każdy odbiorca, czytając książkę Larssona znajdzie w niej postacie, z którymi dzieli pewne podobieństwa. Powieść napisana jest z dwóch perspektyw – perspektyw Mikaela Blomkvista oraz Lisabeth Salander. Dzięki czemu książka jest wielowątkowa. Jak przystało na prawdziwą powieść kryminalną, w książce nie mogło zabraknąć motywu zbrodni. W odróżnieniu od innych kryminałów autor pomału przechodzi do sedna sprawy. Zaznajamia czytelnika z historią bohaterów, aby rozwiązanie zagadki, złączyło się w jedną spójną całość. Gdy czytałam pierwszy tom słynnej trylogii Larssona, zadziwiło mnie to, z jaką łatwością operuje językiem. Podczas lektury żaden rozdział mnie nie zanudzał, wręcz przeciwnie z niecierpliwością czekałam, aby przerzucić następne strony książki. Uważam, że każdy miłośnik literatury o tematyce kryminalnej musi zetknąć się z dziełami Stiega Larssona. Jego książki określane są mianem kultowych i to od nich proponuje zacząć swoją przygodę z tego typu gatunkiem.

Ekranizacja powieści – Dziewczyna z tatuażem

Na podstawie Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet w 2011 roku powstał film o zmienionym tytule – Dziewczyna z tatuażem. W postać Mikaela Blomkvista wcielił się Daniel Craig, natomiast w Lisabeth Salander – Rooney Mara. Oczywiście film nie oddaje w pełni wrażeń, jakie dostarcza nam książka, lecz został dobrze zrecenzowany przez krytyków. Za swoją pierwszoplanową rolę Mara została nominowana do Złotego Globu oraz Oscara. Film wyreżyserował David Fincher, znany z takich hitów jak: Zodiak, Podziemny krąg, Siedem, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments