Odchodzący rok pozostawia nam pewne smaczki i oczekiwania na nowe pozycje, bo jest trochę lektur, na które rozpalają rzesze czytelników. Ja jednak skupiam się na literaturze faktu, ponieważ na tym regale zdarzyło się bardzo wiele interesującego. Przedstawiam moje małe, subiektywne zestawienie najciekawszych zeszłorocznych publikacji. Książki z 2020 zostają z nami i zawsze można sięgnąć po nie w 2021.
Chciałabym na chwilę pozostać jeszcze w 2020, bo to, co tam miało miejsce, godne jest szczególnej uwagi. Wiele wydarzyło się w Polsce i na świecie podczas ostatnich 365 dni, a ja dorzucę trochę od siebie. Mieliśmy książki, za którymi szalał świat, były wydawnictwa sprzed lat odkrywane na nowo i jeszcze do tego kilka zaskoczeń. A co najważniejsze, Sami-Wicie-Co spowodowało, że wiele osób postanowiło czytać cokolwiek lub jeszcze więcej. Czemu warto się przyjrzeć?
Wieczne strapienie. O kłamstwie, historii i Kościele Jacek Leociak
Jedna z bardziej interesujących pozycji na rynku, która potrafiła wstrząsnąć światem. Poruszenie tematu Kościoła nie jest łatwe, bo często można zostać oskarżonym przez którąkolwiek ze stron o złe intencje czy brak obiektywizmu. Jednak szczerze polecałabym ją każdemu. Sama byłam mocno zaszokowana i wstrząśnięta pewnymi faktami przytoczonymi przez autora. Niesamowicie czyta się historię naszej rzeczywistości, która dla nas jest normalna, a można ją prosto zdekonstruować. Książka skupia się na zakłamaniu, żądzy władzy, hipokryzji i budowaniu świata dogodnego dla jednej instytucji. Działania jedno, słowa drugie, a trzecie to manipulacja środowiska, która czyni to wszystko pod sztandarem dobra. Jeśli można coś obnażyć z fałszu, to właśnie zobaczymy to tutaj. Stawiam jako pierwszą, bo uważam, że jest bardzo ważna, godna zapamiętania i zmieniająca (może tylko w znaczeniu mikro) świat.
Listy od astrofizyka Neil deGrasse Tyson
Jedna z tych książek, kiedy po zobaczeniu krzyknęłam: “muszę ją mieć!”. Jeśli chodzi o pozycje popularnonaukowe, to ten autor staje się ikoną, ponieważ to już jego kolejna, przybliżająca czytelnikom kosmos, publikacja. Zachwyciła mnie również okładka, przepiękna i pewnie wiele osób nie zwraca na nią uwagi, ale ja lubię oczarować się lekturą zanim ją otworzę. Myślicie, że życie człowieka nauki jest proste? Tylko biblioteka i laboratorium w piwnicy? Nie. Fascynująca opowieść zawierająca listy od czytelników, fanów, innych naukowców czy oponentów. To jedynie wycinek całości, ale przedstawia zaciekawienie kwestiami wszechświata. Osobliwe pytania, na które autor stara się odpowiedzieć. Bardzo wiele można nauczyć się o astrofizyce, ale i o ludziach, którzy piszą. Książki z 2020 nie mogły obyć się bez dziwnej i jednocześnie interesującej pozycji astronomicznej.
Spojrzenie w otchłań. Neuropsychiatra i tajemnice ludzkich umysłów Anthony David
Ta lektura zahacza o regał z książkami medycznymi, jednak zarówno treść, jak i sama tematyka jest niezwykle interesująca. Można ją nazwać pochłaniaczem czasu, ponieważ bardzo trudno oderwać się od czytania. Co dzieje się w ludzkiej głowie? Jak działa mózg? Czy da się go naprawić? Pozycja przybliża kwestie naukowe związane z funkcjonowaniem tego organu. Myślę, że to wydawnictwo jest o tym, że ciężko cokolwiek powiedzieć na 100% w kwestii psychiatrii. Autor jest wielkim autorytetem w tej dziedzinie medycyny i stara się pokazać powiązania między niepozornymi elementami psychiki. Ogrom wiedzy tego człowieka przelany na papier, aby zwykli ludzie mogli zobaczyć, jak złożoną zagadką jest mózg. Pouczająca lektura, która zabiera czytelnika w podróż w dziwne rejony umysłu ludzkiego. Ten tytuł musiał się tutaj znaleźć, bo tak trudny temat został opisany, aby zainteresować laików. I po tej lekturze nasza psychiki wydaje się jeszcze bardziej fascynującą rzeczą.
Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację Christopher Wylie
Chciałabym napisać, że to jedna z tych książek, którą powinien przeczytać każdy. Bo jeśli funkcjonujesz jakkolwiek w Internecie, to warto wiedzieć, co i jak się tam dzieje. Lektura stanowi pewnego rodzaju spowiedź autora, który to czynnie był zaangażowany w jedną z większych afer internetowych ostatnich lat. Sam pisze, że poczuwa się do odpowiedzialności za to, co się wydarzyło i gotowy jest na konsekwencje. Jednocześnie publikacja ma przybliżyć ludziom, co się tak naprawdę wydarzyło. Takie mocne pozycje z literatury faktu mieliśmy w 2020 roku. Demaskatorskie i prawdziwie zmieniające świat. Handel danymi, kradzież tożsamości, manipulacje, śledzenie internetowe. Z pozoru i pobieżnie rozumiemy te terminy, ale warto wiedzieć, co realnie oznaczają dla nas, dla każdej jednostki w sieci. Mętne regulaminy i specjalistyczny bełkot skutecznie zniechęcają do doszukiwania się sensu. A tutaj człowiek z samego środka skompromitowanej korporacji pokazuje, jak to działa i co oznacza.
Jaki będzie 2021 na rynku literackim? Ciekawie się zapowiada, ja za to czekam na mocne uderzenia, bo po ostatnich 365 dniach jest o czym pisać. Zaprezentowane tytuły polecam ze względu na przekaz i styl, którym potrafią porazić. Książki z 2020 przejdą do historii, jak i cały ten rok.