Książkowy incydent – literackie newsy, wydarzenia, ciekawostki

literackie newsy

Październik to chyba najbardziej literacki miesiąc w całym roku. Nic w tym dziwnego – plucha i szarości (czyli tak zwana jesień) za oknem w pełni usprawiedliwiają “książkowanie” pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty w ręku. Mamy dla Was szybki przegląd najważniejszych książkowych wydarzeń i ciekawostek z ostatnich dni.

1. Krakowskie Targi Książki

literackie newsy

I ruszyły! Targi Książki w Krakowie to jedno z najważniejszych literackich wydarzeń w całym kraju. Trwają od 25 do 28 października. Spotkacie tu ponad 600 wystawców z 20 krajów i setki (a może raczej tysiące) zwiedzających. W tym roku na targach pojawi się m.in. Urszula Dudziak, Wojciech Cejrowski, Beata Sadowska, Szczepan Twardoch, Anna Lewandowska czy Jerzy Bralczyk. Z pewnością warto pojawić się w ten weekend na EXPO Kraków.

2. Conrad Festival 2018

Równolegle w Krakowie odbywa się kolejne literackie wydarzenie sezonu, czyli Festiwal Conrada. W tym roku w Pałacu Czeczotka hasłem przewodnim stało się słowo POP. Wśród gości znaleźli się Marcin Wicha, Joanna Bator, Sylwia Chutnik czy Mikołaj Grynberg.

Nie przegapcie pasma filmowego Bergman nocąa także arcyciekawego spotkania Teksty przed korektą, podczas którego autorzy będą czytać szkice swoich dzieł prosto z szuflady.

Festiwal Conrada 2018 – pasmo filmowe

3. Pierwsza Pomorska Nagroda Literacka

Wiatr od morza, czyli nowa nagroda literacka przyznawana przez Samorząd Województwa Pomorskiego, chce przede wszystkim doceniać twórców, którzy tworzą historie inspirowane i osadzane w regionie. Nagroda została wręczona 18 października w Centrum św. Jana w Gdańsku.

Przyznano ją w trzech kategoriach: Literacka Książka RokuPomorska Książka Roku oraz Całokształt pracy literackiej. Wśród laureatów znaleźli się Martyna Bunda, Edmund Kizik, Sławomir Kościelak oraz Stefan Chwin. Serdecznie gratulujemy!

4. Anna Burns z Nagrodą Bookera 2018

Anna Burns to pierwsza obywatelka Irlandii Północnej z takim wyróżnieniem. Nagrodę Bookera pisarka otrzymała za powieść Milkman, której akcja przypada na okres konfliktu etniczno-politycznego trwającego od lat 60. do 90. W tym wszystkim książka jest jednak uniwersalna – bohaterowie nie mają imion, a wyłącznie określenia, z kolei zaś opisany w niej konflikt można przypisać do wielu współczesnych społeczeństw.

5. Alternatywny Nobel Literacki

W związku z erotycznym skandalem, do jakiego doszło w kręgach Akademii, Literacka Nagroda Nobla nie została w tym roku przyznana. Pojawiła się jednak nowa nagroda, czyli Alternatywny Nobel Literacki, którego otrzymała francuskojęzyczna pisarka Maryse Condé. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:

Alternatywny Nobel Literacki przyznany Maryse Condé