„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła” – tak mawiała Wisława Szymborska. Które dzieła sprawiały czytelnikom największą radość i jakie literackie propozycje okazały się hitem zeszłego roku?
Literackie wojny
Pokój z widokiem na wojnę (Konstantyn Gebert)
To książka doskonale opisująca historię Izraela, od momentu uzyskania jego niepodległości w 1948 r. Skupia się na wojnach z Palestyńczykami i arabskimi sąsiadami. Dzięki tej publikacji lepiej można zrozumieć obecną sytuację, która panuje w Strefie Gazy. W kontekście obecnej sytuacji, gdy niemal każdy czuje się zobowiązany do wyrażania swojego zdania na temat tego konfliktu, lektura książki Geberta umożliwia solidne przygotowanie do udziału w gorącej dyskusji na temat kwestii, czy któraś ze stron ma moralne prawo do swoich działań, czy może istnieje szersza perspektywa, która pozwala spojrzeć na całą sytuację z większym zrozumieniem. To literackie dzieło stawia pytania, które dotyczą ewentualnych rozwiązań panującej w Izraelu sytuacji, podważając jednak możliwość jakiegokolwiek dobrego wyjścia.
Jezus Umarł w Polsce (Mikołaj Grynberg)
Książa opowiada historię 24-letniego syryjskiego uchodźcy o imieniu Issa, co w polskim tłumaczeniu oznacza „Jezus”. To opowieść o jednostce, ale także o silnym manifeście przeciwko rasizmowi. Książka rzuca światło na strach, bezradność i ignorancję, które prowadzą do dehumanizacji ludzi o innym pochodzeniu czy kolorze skóry. Tytuł sam w sobie, opowiadający historię jednego człowieka, noszącego imię kojarzące się z Jezusem, budzi refleksję i porusza sumienie czytelnika. Ta publikacja rzuca także nowe światło na polsko-białoruskiej granicy i otwiera pole do dyskusji na ten temat.
Literackie zagadki
Kukułcze jajo (Camilla Läckberg)
To opowieść o dwóch zbrodniach dokonanych w małej miejscowości. Ofiarą brutalnego morderstwa pada fotograf, przygotowujący wystawę dla lokalnej galerii. Dwa dni po zamordowaniu mężczyzny na pobliskiej wyspie sławny pisarz, pochłonięty pracą nad dziesiątym tomem swojej powieści, staje się ofiarą kolejnej przerażającej zbrodni. Patrik Hedström oraz inni detektywi z komisariatu Tanumshede rozpoczynają śledztwo, chociaż brak jakichkolwiek wskazówek sugerujących powiązania między obiema tragediami. W tym samym okresie Erica Falck angażuje się w dokumentację tajemniczego morderstwa, które miało miejsce prawie czterdzieści lat temu w Sztokholmie. Szybko okazuje się, że wątki z przeszłości sięgają współczesności, a cienie dawnych przewinień rzucają długie cienie na obecne wydarzenia.
Holly (Stephen King)
To opowieść, w której Penny Dahl prosi Holly o wsparcie w odnalezieniu swojej zaginionej córki. Partner pani detektyw jest ciężko chory, a niedawno straciła również matkę, z którą miała skomplikowane relacje. Zgadza się jednak pomóc. Zdesperowana klientki sprawia, że Holly ma nieodpartą potrzebę rozwiązania sprawy. Śledcza nie wie, że niedaleko miejsca, gdzie zniknęła Bonnie Dahl, mieszka emerytowane małżeństwo profesorów, osiemdziesięcioletni Rodney i Emily Harris. Mimo spokojnego pozoru ich życia para skrywa mroczny sekret za drzwiami swojego dobrze utrzymanego domu. Holly Gibney musi skorzystać ze wszystkich swoich umiejętności, aby pokonać bezwzględną i przebiegłą parę oraz odkryć makabryczną, przerażającą i krwiożerczą prawdę.
Czwartkowy klub zbrodni (Richard Osman)
To literackie opowiadane przedstawia historię spokojnego osiedla Coopers Chase, gdzie co tydzień zbiera się eklektyczna grupa przyjaciół na czwartkowe spotkania. To niezwykli seniorzy, którzy rozwiązują zapomniane kryminalne zagadki, by wypełnić swój wolny czas. Elizabeth, była pracownica brytyjskiego wywiadu, to kobieta nieustępliwa w swoich postanowieniach. Ibrahim, łagodny psychiatra, jest duszą zespołu, a Ron, zaciekły obrońca związków zawodowych, to żywa legenda walki o prawa pracowników. Do tego dołącza Joyce, emerytowana pielęgniarka, nowa w grupie i z pozoru skromna postać. Kiedy na spokojnym osiedlu wybucha zagadkowe morderstwo, członkowie Czwartkowego Klubu Zbrodni wchodzą w akcję. Seniorzy, zamiast zajmować się rutynowymi sprawami, podejmują wyzwanie w postaci odkrycia prawdy o tym tajemniczym zabójstwie. Nie chodzi tu tylko o emocje związane z kolejnym teleturniejem, ale przede wszystkim o to, kto stoi za zbrodnią, która wstrząsnęła spokojnym osiedlem.