Literacki patron 2021 – rozpoczynamy rok Stanisława Lema!

0
1022
Rok Stanisława Lema
fot. pixabay.com

Świeżo rozpoczęty 2021 rok to rok Stanisława Lema. Legendarny autor literatury science fiction i filozof zostanie upamiętniony w wyjątkowy sposób. W 2021 roku będziemy celebrować życie i twórczość tej niezwykle ważnej dla polskiej kultury postaci.

Rok 2021 rokiem Lema

Stanisław Lem to twórca znany nie tylko fanom literatury science fiction. Pisarz zaskarbił sobie szczególne miejsce w kanonie zarówno polskiej, jak i światowej literatury. Decyzję o specjalnym uhonorowaniu autora podjął Sejm RP, który 27 listopada 2020 roku ogłosił, że przyszły rok będzie Rokiem Stanisława Lema. To nieprzypadkowy wybór, bo 12 września 2021 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę jego urodzin. Pisarz w czasie swojej kariery tworzył w wielu gatunkach i pozostawił po sobie przebogaty dorobek literacki. Jest autorem opowiadań, powieści, listów, wierszy, felietonów i innych form publicystycznych. Wielokrotnie uhonorowany w Polsce – między innymi Orderem Orła Białego – zdobył uznanie także poza granicami naszego kraju. Lem to najczęściej tłumaczony polski pisarz – jego książki możemy przeczytać w ponad 40 językach!

Twórczość Stanisława Lema

Stanisław Lem pierwsze próby pisarskie podejmował zaraz po II wojnie światowej. Tworzył opowiadania nawiązujące tematyką do wojny i okupacji, ale wplatał w nie również wątki fantastyczno-naukowe. W 1951 roku pisarz wydał powieść science fiction Astronauci, swój książkowy debiut. Wkrótce potem powstały najsłynniejsze i najczęściej czytane historie jego autorstwa – m.in. Obłok Magellana (1955), Dzienniki Gwiazdowe (1957), Solaris (1961), Bajki Robotów (1964) czy Cyberiada (1965).
Swoje opowieści Lem tworzył głównie w nurcie fantastyki naukowej. Roztaczał w nich wizje kosmicznych i cybernetycznych światów, poruszając przy tym zagadnienia filozoficzne i egzystencjalne.

Interesującymi pozycjami w w dorobku pisarza są zbiory tekstów Doskonała próżnia z 1971 roku oraz Wielkość urojona z 1973. Autor szukał ciekawego sposobu na przekazanie zajmujących go zagadnień dotyczących miejsca ludzkości we Wszechświecie i naszej moralnej odpowiedzialności za postęp technologiczny. Przewrotnie posłużył się więc pozornie cudzą twórczością. W obu książkach Lem pisze bowiem o apokryfach, czyli nieistniejących książkach. W Doskonałej próżni podejmuje się ich recenzji, natomiast w Wielkości urojonej przytacza ich fragmenty.

Ciekawostki o Stanisławie Lemie

Oficjalnie urodziny pisarza obchodzimy 12 września, choć prawdopodobnie prawdziwa data jego urodzenia to 13 września 1921 roku. Pechowa trzynastka nie kojarzyła się najwyraźniej rodzicom małego Stanisława najlepiej, dlatego postanowili nie wpisywać jej w akcie urodzenia.

Jego żoną była Barbara Leśniak, którą poślubił w 1954 roku. W 1968 parze urodził się syn, Tomasz Lem.

Wolny czas pisarz najchętniej spędzał na nartach. Pasjonował się ponadto motoryzacją – lubił zarówno siadać za kierownicą, jak i majsterkować przy samochodach.

Miał talent do języków – mówił po niemiecku, francusku, angielsku, ukraińsku i rosyjsku, znał też łacinę.

Był wielbicielem słodyczy, co zresztą skończyło się dla niego niezbyt dobrze – w podeszłym wieku zachorował na cukrzycę.

Pisarz został uhonorowany w prawdziwie kosmiczny sposób. Jego imieniem nazwano planetoidę (3836) Lem, odkrytą 22 września 1979 roku. Ukłon w stronę pisarstwa Lema to także nazwy zaczerpnięte z jego twórczości i nadane obiektom kosmicznym. Takie miano otrzymały między innymi planetoida (343000) Ijontichy (Ijon Tichy to bohater Dzienników gwiazdowych), jeden z kraterów Charona Pirx (na cześć bohatera opowiadań Opowieści o pilocie Pirxie), czy Solaris, gwiazda w gwiazdozbiorze Pegaza.

Stanisław Lem zmarł 27 marca 2006 roku.

Rok Stanisława Lema – uroczystości

Rok Stanisława Lema będzie obfitował w wyjątkowe wydarzenia upamiętniające jego fascynującą twórczość. Główne uroczystości zaplanowane są na 12-14 września 2021 roku – setna rocznica urodzin pisarza zostanie zorganizowana w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Oczekiwanie na najważniejsze obchody będą umilać poświęcone Lemowi festiwale, spektakle, utwory muzyczne i konferencje naukowe oraz premiery książek zaplanowane przez Wydawnictwo Literackie.

Dokładne informacje na temat uroczystości i wydarzeń, którymi będziemy świętować Rok Stanisława Lema, pojawiać się będą na specjalnej stronie roklema.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments