Kto jest winny? [zapowiedź]

Kto jest winny
fot.: materiały prasowe

W Polsce z biegiem lat przybywa coraz więcej obiecujących debiutantów. Tym razem w kryminalną fabułę, której akcja rozgrywa się w Katowicach, wprowadzi nas Piotr Wójcik. Jego Wina zagości na księgarnianych półkach już 2 października; wkrótce dowiemy się, kto jest winny…

Kto jest winny? To pytanie z pewnością będzie nurtowało czytelników… W jednym z katowickich kościołów dochodzi do brutalnej zbrodni. Znany z płomiennych kazań, radykalnych poglądów i rozległych wpływów ksiądz Nosol zostaje zamordowany w konfesjonale. Śledztwo prowadzi komisarz Góralczyk. Tropy mnożą się i prowadzą do różnych, pozornie niepowiązanych ze sobą środowisk: kibiców, lokalnych polityków, czyścicieli kamienic i lewicowych aktywistów.

Niebawem ginie kolejna osoba, a Góralczyk musi stawić czoło nie tylko bezwzględnemu zabójcy, lecz także własnej przeszłości…

Spotkania z autorem

– 2 października, w dniu premiery Piotr Wójcik spotka się z czytelnikami w katowickim Empiku w Silesii

– 26 października natomiast zawita stoisko Wydawnictwa Dragon (C44) na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

O autorze

Piotr Wójcik (ur. 1984) – publicysta i felietonista piszący głównie o sprawach ekonomiczno-społecznych (m. in. „Dziennik Gazeta Prawna”, „Tygodnik Powszechny”, „Krytyka Polityczna”). Wychowany na tyskim blokowisku,  mieszka w Katowicach. Lewicowy katolik. Lubi hip-hop, seriale, politykę społeczną i wysokie podatki. Nie lubi coachingu i filozofii sukcesu.

Fragment:

„Nagle zasłona z konfesjonału się rozsunęła. Ksiądz No­sol zobaczył przed sobą zamaskowaną osobę. Przez chwilę nawet pomyślał, że to ze wstydu postanowiła zakryć twarz. Dopiero po chwili dotarło do niego, że to chyba z innego powodu. Że przecież do spowiedzi należy uklęknąć po dru­giej stronie konfesjonału. Żaden spowiadany nie rozsuwa bezceremonialnie zasłony, by spojrzeć księdzu w twarz. Po chwili zobaczył nóż i przekonał się, że już nigdy niko­go nie wyspowiada. W sumie mógł spodziewać się takiego końca, miał tylu zaprzysięgłych wrogów. Nie można powie­dzieć, by w pierwszej chwili jakoś specjalnie przejął się tym faktem – przecież był święcie przekonany, że szedł ze świa­tem doczesnym na czołowe starcie w imię dobra i zasad Ko­ścioła. Śmierć na służbie dla kogoś takiego jak ksiądz Nosol to w sumie nie najgorszy koniec.

Po chwili jednak nadeszła głębsza refleksja – powróciło niemal zapomniane uczucie zwątpienia. A co, jeśli w tamtej sytuacji się mylił? A co, jeśli właśnie wtedy popełnił błąd, jeśli Bóg wcale tego nie oczekiwał? Może Antoniego zwio­dła własna pycha i w kluczowym momencie okazał się nie pokornym duszpasterzem, lecz zimnym draniem, dla nie­poznaki rzucającym wokoło cytatami z Biblii?

Człowiek z za­słoniętą twarzą sprawnym ruchem chwycił proboszcza za ramię i wytargał z konfesjonału, nic sobie nie robiąc ze świętości przybytku, w którym się znajdowali. Pogo­dzony ze swoim losem ksiądz nie stawiał specjalnego opo­ru i straciwszy równowagę, padł na kolana. Napastnik błyskawicznie znalazł się za jego plecami i zrobił szybkie cięcie nożem w poprzek szyi proboszcza. Po chwili ksiądz poczuł ciepłą krew spływającą po krtani.

Ksiądz proboszcz Antoni Nosol został zamordowany we wtorek 10 kwietnia 2018 roku w wieku sześćdziesięciu dwóch lat.”


“Wina” Piotra Wójcika została objęta patronatem Kulturalnych Mediów 

Zapoznaj się również z naszym konkursem!

KONKURS: Wygraj książkę – Ogród Lorenza