Hej, za rok matura! “Książki z dobrej półki” [recenzja]

Książki z dobrej półki
"Library books” is copyright © 2007 timetrax23 and made available under a Attribution-ShareAlike 2.0 Generic license:
Zbiór tekstów (jakich, o tym później) Włodzimierza Paszyńskiego Książki z dobrej półki to lektura obowiązkowa. Nie, nie będę rozwijał poprzedniego zdania, nie ma takiej potrzeby.  

Pozwolę sobie odsłonić – bez zbędnego ekshibicjonizmu – odrobinę swoich szkolnych wspomnień. W szkole średniej nie miałem szczęścia do polonistów. W pierwszej klasie uczyła mnie Pani, która nie bardzo rozumiała najnowsze czasy i już dawno powinna korzystać ze wszystkich przywilejów emerytury, co w istocie zrobiła i w drugiej klasie zaczął nas uczyć świeżo upieczony polonista. Typowy nauczyciel kumpel. Wreszcie znowu w drugiej i trzeciej klasie nowa nauczycielka skupiała się na tym, żebyśmy zdali maturę. Właściwie żaden z tych nauczycieli nie był w stanie zaspokoić potrzeb moich oraz moich koleżanek i kolegów. Albo byliśmy dobijani metodami pedagogicznymi sprzed dziesięcioleci, albo mieliśmy totalnie popuszczone lejce, albo starano się wykształcić w nas świetną umiejętność rozwiązywania testów zamiast samodzielnego myślenia. Nikt nie starał się sprawić, abyśmy pokochali literaturę.

Przygotuj się do egzaminów, sprawdzianów, zapamiętaj i zrozum potrzebną ci wiedzę. 

Radek Kotarski – Włam się do mózgu [RECENZJA]

Książki z dobrej półki Włodzimierza Paszyńskiego

to zbiór esejów (autor nazywa je pogaduchami) o książkach, które, co prawda nie należą do kanonu lektur szkolnych, każdy powinien znać. Takich, które pozwalają poruszać się swobodnie w świecie literatury i nie tylko. Autor świetnie porządkuje pewne literackie motywy, gatunki i tematy. Rzecz bardzo przydatna, kiedy amator literatury pragnie spróbować czegoś nowego, ale nie wie od czego zacząć.

Na przykład kryminał. W rozdziale Kryminał to nie grzech, Włodzimierz Paszyński prezentuje historię pojawienia się tego gatunku w Polsce, etapy jego rozwoju, poszczególne nurty, motywy. Jak tytuł rozdziału wskazuje, autor odczarowuje otoczkę rozrywkowej, nieambitnej literatury, jaka spowija kryminały. Wskazuje na wartościowe pozycje, które nie tylko przyjemnie się czyta, ale niosą ze sobą wiedzę o człowieku i jego tajemnicach.

Książki z dobrej półki to pozycja przeznaczona nie tylko dla uczniów szkół średnich. Jest świetnym przewodnikiem również dla nauczycieli, rodziców – słowem – po prostu dla czytelników. Z jednej strony Paszyński pisze prostym językiem, z drugiej strony traktuje odbiorców poważnie. Jego książkę porównałbym raczej do mapy, która pozwala się odnaleźć w świecie literatury, niż drogowskazu wskazującego ograniczoną ilość dróg, po których można się poruszać.

Jeżeli w ten sposób byłyby prowadzone wszystkie aktywności mające na celu promocję czytelnictwa, wkrótce stałyby się one niepotrzebne, ponieważ jego poziom wzrósłby drastycznie. Tymczasem jako czytelnicy nie bójmy się sięgać po rzeczy nowe, próbujmy tego, czego wcześniej unikaliśmy, a ponad to wszystko – cieszmy się z książek.

Nie czytasz? Najgorsza kampania promocji czytelnictwa

Za lekturę książki dziękujemy księgarni Polon

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o