Miejska dżungla to uliczne korki, małe mieszkania, przejścia podziemne oraz życie w notorycznym w pośpiechu. Dla pasjonatów oznacza osobistą zieloną enklawę. Taką, którą można wyhodować na balkonie lub w salonie. Książki o roślinach to świetna podstawa, aby mieć prywatną, naturalną, doniczkową puszczę.
O kojących oraz pozytywnych skutkach przebywania w naturze napisano wiele publikacji i przeprowadzono masę badań. Jeśli już zadecydujesz się, aby Twoje lokum, pokój lub cały dom, zaopatrzyć w roślinki, trzeba poznać podstawy sadzenia czy pielęgnacji. Najlepszym źródłem wiedzy są lektury, które nawet najbardziej opornym, domowym ogrodnikom dostarczą wskazówek, aby doniczkowa uprawa nie padła. Oto tytuły, na które polecam zwrócić uwagę, jeśli jesteś początkującym lub chcesz rozwinąć własną dżunglę, a może szukasz inspiracji.
Roślinny patrol. Sadź, pielęgnuj i patrz, jak rośnie! Ewa Wojtowicz
Ta pozycja wybija się przepięknym wykonaniem. Grafiki czy fotografie robią wrażenie, a tym samym bardzo zachęcająca do stworzenia własnej dżungli. Książki o roślinach, mające na celu rozpowszechnianie i popularyzowanie zakładania domowych, zielonych elementów, powinny być uroczo wydane. Nic nie zachęca do korzystania z natury, jak ukazanie wspaniałości poprzez obraz. Dlatego ten tytuł zyskuje w tym segmencie, a do tego zaopatrzony jest w wiele cennych wskazówek czy uwag na temat roślinności.
O roślinach. Domowa uprawa Łukasz Marcinkowski Radosław Berent
Estetyka tej publikacji przemawia do mnie najbardziej. Uważam, iż idealnie wpasowuje się w tematykę, czyli wyczuwam w tym naturalność, prostotę oraz życie w duchu slow. Można odnieść wrażenie, jakbyśmy oglądali album z notatkami i uwagami dotyczącymi zdjęć. Jednak sądzę, że jest w niej tyle wartościowych wskazówek, więc nie można patrzeć na nią tylko przez pryzmat obrazków. Dowiemy się z niej wiele nie tylko o uprawianiu zieleni. Nawiązuje ona również do różnych wątków związanych z kwiatami, choćby w kontekście sztuki.
Jak pielęgnować rośliny doniczkowe choroby i szkodniki Gabriel Łubanowski, Leszek Orlikowski, Adam Wojdyła
Ekspercka wiedza? Tutaj jej nie zabraknie. Książki o roślinach mają pokazywać laikom nie tylko jak założyć własną zieloną dżunglę, ale również co robić, aby nie padła. Ta pozycja z pewnością zawiera w sobie wiele odpowiedzi na problemy początkujących ogrodników. Podstawowa i elementarna wiedza, która przyda się nie tylko nowicjuszom, ale myślę, że będzie świetnym towarzyszem przez lata. Jeśli chcesz mieć u siebie zielony kącik, to koniecznie zaopatrz się w to kompendium.
500 roślin doniczkowych Małgorzata Mederska
Książka, która w moim odczuciu świetnie sprawdzi się jako inspiracja do podjęcia ogrodniczego wyzwania. Zawiera w sobie wiele różnorodnych roślin, które mogą sprawdzić się także u Ciebie. Pokazuje nie tylko same sadzonki, ale także mówi o ich cechach czy wskazaniach. Możesz dowiedzieć się o pielęgnacji, zobaczyć, jak wyglądają podczas kwitnięcia, a także poznać walory np. eteryczne lub wspomagające zdrowie. Wspaniała rzecz dla tych, którzy poszukują idealnej zieleni dla siebie, a może chcą zmian co sezon.
Plant Power. Jak wychować szczęśliwe rośliny Małgorzata Augustyn
Kolejna publikacja kładąca nacisk na podstawy pielęgnacji flory. Z detalami pokazuje, jak dbać o naszą zieleń, aby rozkwitła, żyła w domach i miała się dobrze przez dłuższy czas. Usychające liście to smutny widok, stąd tego typu lektura świetnie sprawdzi się jako pomoc przy utrzymaniu sadzonek. Książki o roślinach to nie tylko piękne zdjęcia i porażający efekt, ale również codzienna praca oraz wysiłek, który trzeba włożyć w dbanie kwiaty czy sukulenty.