Książki o lecie jesienią – ostatni podmuch wakacji

Książki o lecie jesienią
fot.pixabay.com/photos/book-college-education-girl-2178586/

Wrzesień nieubłaganie odbiera nam letnią aurę. Zimne noce i mgliste poranki wprawiają w poczucie melancholii. W tym czasie warto wrócić choć na chwilę do letniej tematyki. Książki o lecie ponownie wprawią Was w wakacyjny nastrój.

Sekretne życie pszczół 

To powieść, która jako pierwsza przyszła mi na myśl. Upalne lato, wakacyjna miłość, beztroskie życie na wsi u boku wspaniałych przyjaciół. Sekretne życie pszczół to słodko-gorzka opowieść o wakacjach pewnej dziewczynki imieniem Lily. Nie jest to typowa, lekka powieść na letni wyjazd. Dlatego idealnie sprawdzi się w roli jesiennego powrotu do lata. Akcja dzieje się na rodzinnej farmie zajmującej się hodowlą pszczół i produkcją miodu. Nie możemy jej zaliczyć do najlżejszej książki o lecie, lecz warto poświęcić jej kilka chwil.

Ważnym aspektem jest czas, w jakim rozgrywają się wydarzenia. Mianowicie czas, kiedy w Stanach Zjednoczonych zachodzą zmiany społeczne i wprowadzane jest równouprawnienie osób czarnoskórych. Dlatego powieść jest pełna aktów niesprawiedliwości, jednak w opozycji do nich książkę wypełniają ciepłe, beztroskie uczucia. Sekretne życie pszczół jest jak wrzesień. Lato jeszcze się nie skończyło, ale czujemy powiew chłodnej jesieni.

Cykl Król Kruków

Wspominany przeze mnie wielokrotnie cykl autorstwa Maggie Stiefvater rozgrywa się podczas wakacji w małym mieście w Stanach Zjednoczonych. Jest to cykl książek dla miłośników powieści fantasy. To lekka forma gatunku skupiająca się na perypetiach grupy przyjaciół. Każde z nich posiada wyjątkowe zdolności, które odkrywają wspólne na łamach wszystkich czterech tomów. Dla czytelników spragnionych wakacyjnych doznań cały cykl jest idealny, ponieważ wypełnia go poczucie wolności, wiatr we włosach oraz wielkie uczucia i emocje.

Oprócz prawdziwego letniego klimatu książka ma świetnie rozpisanych bohaterów oraz historię, która trzyma w napięciu. To doskonała dawka przyjemnej fantastyki pełnej zagadek, legendarnych stworzeń oraz magii.  Lektura pobudzi Was do życia i sprawi, że poczujecie podmuch lata w swoich domach.

Bezpieczna Przystań

Dla miłośników romansów i twórczości Nicholasa Sparksa także znajdzie się idealna książka. Bezpieczna przystań to przyjemna powieść, skupiająca się na relacji tajemniczej kobiety i wdowca, ojca dwójki dzieci. Romans rozgrywa się w nadmorskim miasteczku. Kameralne otoczenie, plaża, szum morza i ogniste uczucie owiane tajemnicami. Fabuła może wydawać się przeciętna, jednak porusza ona ważny temat przemocy domowej. Akcja trzyma w napięciu, bohaterowie są wyraziści, a dzięki opowiadanej historii udziela nam się nastrój słonecznego lata nad morzem.

Dziedzictwo 

Kolejna pozycja z romansem w tle. Ann Patchett opowiada czytelnikowi historię dwóch rodzin, których losy śledzimy na przestrzeni pięćdziesięciu lat. Jednak nie jest to powieść rozgrywająca się tyko w okresie letnim lub około letnim. Natomiast jest to rekompensowane przez typowo wakacyjny, beztroski i leniwy klimat. Opisane wydarzenia także nie należą do najprzyjemniejszych, ale zachwycająca rodzina i jej codzienne radzenie sobie z problemami wynagradza wszystko. Bez wątpienia moją ulubioną częścią jest sam początek historii. Zupełny przypadek zmienił na dobre życie dziesiątki osób. Dziedzictwo jest typową powieścią obyczajową wypełnioną powolną akcją i rodzinnymi uczuciami.

Panny z Wilka 

W temacie książki o lecie warto przytoczyć także ten tytuł. Klasyka polskiej literatury również znalazła się w tym zestawieniu. Jedno z najpopularniejszych opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza przeniesie Was do czasów upragnionego urlopu i rodzinnych stron. Sielankowe wakacje i przejęcie interesu przez głównego bohatera to podróż w przeszłość, do szczęśliwych lat, flirtów i miłostek. Warto zaznaczyć (pewnie większość z Was o tym wie), że Panny z Wilka to opowieść o przemijaniu i ulotności ludzkiego życia. Opowiadanie najlepiej wpisuje się w klimat końca lata. Wypełniają je ckliwe uczucia, pragnienie miłości i wielka tęsknota za przeszłością.


Zapraszamy także do recenzji!

Święci i biesy – walka ze złem w wykonaniu świętych