Klasyki z XIX wieku, które warto przeczytać 

0
262
klasyki z XIX wieku
fot. Pixabay

Obecnie nie musimy długo szukać, by znaleźć dobrą książkę, gdyż pojawia się ich na rynku coraz więcej i więcej. Czasami jednak warto sięgnąć po klasyki z innych epok.

Kiedy wybieramy lekturę, zwykle sięgamy po tytuły wydane w tym lub ubiegłym wieku. Rzadko kiedy wybieramy te starsze, ponieważ akcja ulokowana jest w czasach nam odległych, w nieznanych nam realiach. Ponadto archaiczny język danej epoki może sprawiać trudności w czytaniu, przez co nie określili byśmy danej pozycji jako lekką lekturę na wieczór. Mimo to, warto czasami oderwać się od dzisiejszych czasów i, sięgając po klasyki, cofnąć się w czasie.

Duma i Uprzedzenie 

Pozycja, której nie mogło zabraknąć na tej liście. Najpopularniejsza powieść Jane Austen podbiła serca wielu czytelniczek, a na jej podstawie w 2005 roku powstał film o tym samym tytule z Keirą Knightley i Matthew Macfadyen w rolach głównych.  

Akcja powieści rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku na angielskiej prowincji, gdzie mieszka rodzina Bennetów. Państwo Bennet zmagają się z problemem, jakim jest wydanie za mąż pięciu dorosłych córek. Choć sytuacja jest trudna, to wraz z pojawieniem się w sąsiedztwie młodego i przystojnego dzierżawcy, pojawia się iskra nadziei.  

Wichrowe wzgórza 

Właściciel majątku Wuthering Heights, Earnshaw, wraca do domu i przywozi ze sobą, znalezionego na ulicy cygańskiego chłopca. Nakazuje swoim dzieciom, by traktowały go jak brata, jednak pomiędzy małą Cathy, a Heatcliffem, rodzi się uczucie wykraczające poza braterską miłość. Niestety miłość bohaterów w obliczu wydarzeń pokazuje ich mroczną stronę, a cenę niszczącego uczucia płacą nie tylko oni sami, ale i następne pokolenia.   

Wydarzenia z Wichrowych Wzgórz rozgrywają się w tych samych latach co akcja Dumy i uprzedzenia, jednak historia ta jest zupełnie inna. Choć i tutaj dużą rolę odgrywa miłość, jest to jednak zupełnie inny jej rodzaj, odsłaniający najgorsze ludzkie cechy. Historia ta pełna jest agresji, nienawiści i toksyczności. Ciężko więc nazwać ją lekką lekturą. Nie mniej jednak jest warta przeczytania. 

Ta historia również doczekała się swojej ekranizacji. Najbardziej znaną jest ta z 1992 roku, w której w rolę Cathy wcieliła się Juliet Binoche.

Hrabia Monte Christo

Klasyki z XIX wieku
fot. Alicja Rybak

Z pewnością jest to pozycja dla wytrwałych i zaprawionych czytelników, ponieważ ilość stron, może przyprawić o ból głowy. Łącznie obie części mają ich około 1300! Mimo to, historia jest tak wciągająca, że warto poświęcić jej więcej czasu. Jak większość klasyków i ona doczekała się filmowej wersji.  

Historia rozpoczyna się w 1815 roku w Marsylii, gdzie młody marynarz, Edmund Dantes, ma zostać kapitanem trójmasztowca Faraon. W bliskim czasie, chłopak ma poślubić swoją ukochaną Mercedes. Uniemożliwia mu to donos, napisany na niego przez innego zakochanego w kobiecie mężczyznę i buchaltera okręgowego, który zazdrości Edmundowi awansu. W rezultacie zostaje uwięziony na długie lata w twierdzy If. W lochach Edmund przechodzi przemianę i konstruuje plan oddania sprawiedliwości, zarówno wobec wrogów jak i przyjaciół.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments