Jorge Fernández Díaz „Sztylet” – Recenzja

Wydawnictwo Bukowy Las dało mi możliwość zapoznania się z intrygującym światem argentyńskich służb specjalnych w powieści pt. „Sztylet” autorstwa Jorge’a Fernándeza Díaza.

STOKROĆ

„Sztylet” to ciekawy, trzymający w napięciu thriller, który zza kulis ukazuje świat władzy i polityki Ameryki Południowej. W narracji pierwszoosobowej śledzimy rozwój akcji z perspektywy tajemniczego weterana wojennego o pseudonimie Stokroć. Pracuje on dla tajnej argentyńskiej komórki służb specjalnych, a dzięki swojemu doświadczeniu jest niezwykle dobry w swoim fachu. W przypadku pracy przypomina robota, który całkowicie pozbawiony jest uczuć. Z tego względu jego szef wysyła go do psychologa, aby mieć lepszy obraz jego ukrytych emocji. Wszystko diametralnie się zmienia, kiedy dostaje nowe zadanie; ma zapewnić ochronę hiszpańskiej prawniczce, która w celach służbowych przyjeżdża do Buenos Aires. Od samego początku, kiedy Stokroć szuka informacji o przyszłej podopiecznej, Nuria staje się dla niego zagadką, która z każdą nową wieścią coraz bardziej go intryguje. Pragnie poznać wszystkie jej tajemnice, zachowania. Jednakże, skoro ma ją chronić, to czy przystoi przekraczać granice przyzwoitości? Musicie przekonać się sami.

„SZTYLET”

Powieść Jorge’a Fernándeza Díaza narzuca niewiarygodnie szybkie tempo akcji. Nie da się jej przeczytać w jedną noc. Chociaż wciąga, to jest zbyt treściwa, żeby beznamiętnie ją pochłonąć. Trzeba niezwykle uważnie śledzić kolejne poczynania głównych bohaterów, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi i można przeoczyć coś istotnego. Z każdym rozdziałem czytelnik wrzucany jest w wir treści, przez co potrzebuje chwili, aby przyswoić wszystkie informacje. „Sztylet” to thriller, który przedstawia skomplikowaną historię, w której sam Stokroć potrafi się zgubić. Podano mu tylko podstawowe dane zleconej pracy, więc tak naprawdę dopiero pod sam koniec dowiaduje się, w czym brał udział. Wszystko owiane jest tajemnicą, przez co ciekawość poznania zakończenia wzrasta z każdą pochłoniętą stroną. Nie ma tu czasu na nudę, gdyż cały czas coś się dzieje. Polecam tę powieść wszystkim tym, którzy lubią rozwiązywać zagadki; czytelnik jest w niej cały czas wodzony za nos i nie wie, w jaki sposób może zaskoczyć go finał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here