Jonas Winner “Murder Park. Park morderców” [recenzja]

Murder Park. Park morderców to kolejna powieść Jonasa Winnera, autora Celi, którą do niedawna zachwycał się niejeden czytelnik. Czy najnowsza książka, wydana przez wydawnictwo Initium, również odniesie sukces?

Autor zabiera czytelnika na samotną wyspę u wybrzeży USA – na Murder Park. Owe miejsce dwadzieścia lat temu stanowiło centrum światowej klasy parku rozrywki, o intrygującej nazwie: Zodiac Island. Niegdyś wesołe miasteczko wyróżniało się na tle tego typu miejsc tym, że oferowało mnóstwo atrakcji zbilansowanych w taki sposób, aby każde z urządzeń tematycznie wiązało się z danym znakiem zodiaku.  Sielankową wyspę zniszczyła wieść o grasującym tam seryjnym mordercy. Z tego powodu ówczesny park został zamknięty.

Po dwudziestu latach pojawia się inwestor pragnący rozbudzić wymarłą wyspę. Postanawia także wybudować na niej park rozrywki, jednakże o zgoła odmiennej tematyce. Naznaczone śmiercią miejsce ma się przemienić w miasteczko przedstawiające najsłynniejszych zabójców i ich zbrodnie. Chcąc wypromować źle osławioną wyspę, menadżer parku zaprasza na weekend wyselekcjonowaną grupę ludzi ze świata mediów, a także tych, którzy pamiętają to miejsca za czasów jego świetności, by jako pierwsi posmakowali nowych atrakcji.

W ten sposób dwunastka wybrańców przybywa na wyspę i rozpoczyna grę w „szukanie mordercy”. Z pozoru niewinna zabawa zaczyna wymykać się spod kontroli, a pojawiające się pogłoski o tym, że prawdziwy morderca sprzed lat nie został tak naprawdę schwytany, lecz wciąż jest na wolności sprawia, że atmosfera w upiornym miasteczku robi się naprawdę gorąca.

Jonas Winner w ciekawy sposób rozkręca fabułę. Z każdą stroną czujemy coraz mocniejsze podekscytowanie, by rozszyfrować zakończenie. Chociaż książka wypełniona jest motywami zaczerpniętymi z klasycznego gatunku, to jednak wielokrotnie zaskakuje. Murder Park. Park morderców z całą pewnością przypadnie do gustu miłośnikom kryminałów. Winner w intrygujący sposób wodzi za nos, dając nam banalnie naiwne poczucie, że udało nam się rozszyfrować całą grę, po czym w finale wyciąga asa z rękawa i bezceremonialnie pokazuje, że daliśmy się wciągnąć w jego rozgrywkę. Fenomenalnie przeprowadzona intryga z całą pewnością stanie się rozchwytywaną pozycją w każdej księgarni.

Portal Kulturalne Media jest patronem medialnym Murder Park. Park morderców, ukazującej się nakładem wydawnictwa Initium.

Murder Park – nowa powieść Jonasa Winnera!