Jodi Picoult „Czarownice z Salem Falls” – Recenzja

Jodi Picoult znana jest z opisywania nieprawdopodobnie trudnych tematów z wyjątkową wrażliwością. „Czarownice z Salem Falls” to spojrzenie na temat tabu, jakim jest gwałt z perspektywy człowieka, który nie popełnił zarzucanego mu czynu.

NAUCZYCIEL

Jack St. Bride jest jednym z najlepszych nauczycieli w prywatniej szkole dla dziewcząt. Jak nikt inny potrafi dotrzeć do swoich podopiecznych. Niestety, pewnego dnia jego kariera zostaje całkowicie przekreślona, ponieważ zostaje oskarżony o gwałt na jednej z uczennic. Sprawa wymyka się spod kontroli i przyciśnięty do muru Jack zgadza się iść na ugodę i odsiedzieć w więzieniu ośmiomiesięczną karę pozbawienia wolności. Od tamtej pory jego życie nigdy nie będzie już takie samo.

Salem Falls

Po upływie wyznaczonego wyroku, Jack wychodzi na wolność i sam nie wie, dokąd zmierza. Dociera do małego miasteczka Salem Falls i poznaje Addie Peabody, która okazuje mu swoją życzliwość i przyjmuje do pracy jako pomywacza. Nie jest to spełnienie jego marzeń, ale wie, że już nigdy nie będzie mógł być nauczycielem. Wkrótce rodzi się uczucie między Jackiem, a Addie. Mężczyzna zaczyna myśleć, że może uda mu się zaznać szczęścia w niepozornej mieścinie. Wszystko się jednak komplikuje, kiedy na jego drodze staje Gillian Duncan, córka miejscowego biznesmana. Nastolatka wraz z koleżankami odprawia czary, wierząc naiwnie, że potrafią wpłynąć na dany przebieg wydarzeń. Gillian wpada w oko nowy pracownik Addie. Jest nim zauroczona i obiera go sobie za cel. Od tamtego momentu zaczyna się ponowny dramat Jacka.

PODWÓJNY PECH

Jodi Picult pokazuje, jak jedno drobne kłamstwo może zniszczyć życie drugiego człowieka. Najczęściej, słysząc słowo „gwałt”, automatycznie każdy staje po stronie niewinnej dziewczyny. Autorka prezentuje uczucia osoby, która dwukrotnie została oskarżona o coś, czego nie popełniła. Za pierwszym razem Jack posłuchał swojego prawnika i poszedł na ugodę, za drugim postanowił nie siedzieć cicho; zapragnął zawalczyć o własną wolność. Picoult potrafi przekazać obraz delikatnych tematów w sposób niezwykły, ponieważ doskonale można zrozumieć różne punkty widzenia. Dzięki temu widzimy, jak szybko ludzie potrafią przykleić komuś łatkę, nie zważając na to, że może prawda jest zgoła odmienna. Książka jest bardzo wciągająca; liczy 750 stron, ale pochłonęłam ją w dwa dni. Każda z postaci została dokładnie opisana, przez co dobrze poznajemy charakter każdej z nich. Jodi Picoult podaje fakty tak, że do samego końca nie jesteśmy pewni, co tak naprawdę wydarzyło się pomiędzy Jackiem, a Gillian. Jedno jest pewne – należy cierpliwie doczekać do ostatniej strony. Autorka znana jest bowiem z tego, że kiedy jesteś już pewien, że wszystko zostało powiedziane, to na ostatniej stronie zrzuca na czytelnika wielką bombę. Zachęcam do lektury!