„Jesteś moja’’ Helen Klein Ross [recenzja]

Porwanie. Strach. Życie w ciągłym kłamstwie. Kulminację tych uczuć znaleźć można w książce Jesteś moja Helen Klein Ross i chociaż nie jest to thriller, to dostarcza nam wyjątkowo dużo emocji.

Czasami trzeba wybrać mniejsze zło. Czasami odpowiedni wybór to ten, który wydaje się wyrządzać jak najmniej szkody.

Jedyne, czego najbardziej na świecie pragnęła Lucy, to stać się matką. Jednak nie było jej dane zostać błogosławioną i mieć szansę na wychowanie swojego potomka. Kiedy kolejne próby zajścia w ciąże nie dawały żadnego skutku, a jej frustracja i żal sięgnęły apogeum, jej mąż, Warren, odszedł, nie mogąc wytrzymać ciągłego krążenia wokół jednego, niekończącego się tematu. Kobieta pomimo rozstania nie zrażała się i szukała sposobów na adopcję. W akcie desperacji Lucy porywa czteromiesięczne dziecko ze sklepu, a jej życie całkowicie się odmienia. Szczęście, które powoduje obecność małej istotki w życiu bohaterki, przeplata się z ciągłym strachem przed konsekwencjami swojego czynu i utraceniem swojej Mii. Jednak każde kłamstwo ma krótkie nogi, a nawet najlepsza mistyfikacja musi zderzyć się z prawdą. W ułamku sekundy świat Lucy i Mii rozpada się na kawałki, przekreślając całe 21 lat wspólnego życia. Co to oznacza dla Lucy? Jak zareaguje na prawdę Mia?

Kiedy wybaczasz, zwracasz wolność jednemu więźniowi: sobie.

Autorka w książce poruszyła ważne kwestie, niedotyczące jedynie straty bliskiej osoby. Ważnym elementem jest narracja pierwszoosobowa z perspektywy kilku osób. Dzięki temu czytelnik może wczuć się w każdy stan, w jakim znajduje się dany bohater. I tak poruszamy się przez smutek, cierpienie, strach, ale także przez szczęście i miłość. Styl opowiadania nadaje historii realizmu, który pozwala na przeniknięcie przez kartki i przesiąknięcie emocjami bohaterów. W dodatku na samym końcu książki zamieszczony został rozdział zawierający 12 pytań, umożliwiających dyskusję na temat poruszony w Jesteś moja. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ samo zakończenie książki zostawia niedosyt oraz wprawia w lekką konsternację dotyczącą wyborów i zachowań postaci.