Jak mniej myśleć, czyli poradnik dla wrażliwych

0
293
Jak mniej myśleć
fot. Aleksandra Sapeta

Czy marzysz o tym, aby na moment wyłączyć swój umysł?  Petitcollin Christel znalazła rozwiązania na natłok myśli

Autorka Jak mniej myśleć  przede wszystkim skupia się na przyczynach natłoku myśli. W opozycji do wszystkich teorii o przebodźcowaniu sugeruje, że czynnikiem decydującym jest dominacja prawej półkuli mózgu. To właśnie ona ma odpowiadać za wysoką wrażliwość i nieustającą potrzebę analizy zdarzeń. 

Holistyczne myślenie, czy coachingowy bełkot?

Lektury o samorozwoju budzą skrajne emocje. Jedni będą uważać je za dekalog swojej codzienności, a inni stanowczo wyśmieją złote rady. Jednak trudno nie zgodzić się, że zbyt intensywna analiza rzeczywistości jest największym złodziejem czasu. Zgodnie z tym, co sugeruje francuska psycholożka i autorka tej książki Christel Petitcollin – wewnątrz nadwydajnego umysłu kreuje się obraz świata, który w znacznej części może odbiegać od stanu faktycznego. W książce przyjęto, że nadwrażliwość jest cechą wrodzoną. Mimo to autorka nie zostawia swoich czytelników wyłącznie z diagnozą. Owszem na początku sporo mówi o problemach, z jakimi spotykają się nadwydajni mentalnie. Wśród nich wyróżnia poczucie braku zrozumienia i wysoką wrażliwość na opinię innych ludzi. Zatem jak mniej myśleć i jednocześnie korzystać ze swoich zdolności?

Jak mniej myśleć i wykorzystać swoją nadwydajność? 

Terapeutka traktuje nadwydajność w kategorii cudu. Jej podstawową radą dla nadwrażliwych jest akceptacja i miłość do samego siebie. Dokładnie tłumaczy, z czego wynika nieustanna analiza świata, a także zachęca do wykorzystania swoich zdolności. Według autorki prawopółkulowcy posiadają niezwykły zmysł artystyczny i bardzo dobrze wykształcony instynkt. Mózg takich osób nieustannie pracuje, a co za tym idzie – potrzebuje mnóstwo „materiału” do przetwarzania. Dlatego zostają oni skategoryzowani do grupy osób wielozadaniowych.

Czy warto?

Christel podkreśla, że nadwydajni mentalnie stanowią niecałe 30% społeczeństwa. Zatem lektura może nie trafić do pozostałych 70%, którzy nie odnajdą w niej swojego sposobu postrzegania rzeczywistości. Natomiast, jeśli doświadczasz przytłoczenia własnymi myślami i nadmiernie analizujesz słowa, lub wydarzenia z przeszłości, to po przeczytaniu tej książki zyskasz zrozumienie samego siebie. Poznasz prawdopodobną przyczynę takiego stanu rzeczy, a przy okazji gotowy plan działania. 

Poza tym styl pisania autorki jest bardzo przejrzysty i zrozumiały. Każde skomplikowane pojęcie z zakresu neurobiologii, lub psychologii zostało przedstawione w przystępny sposób. Czujesz się, jakbyś był z innej planety? Jak mniej myśleć pozwoli Ci wrócić na Ziemię i jednocześnie zachować swoją wyjątkowość.


Chłoniesz podręczniki o samorozwoju? Koniecznie sprawdź, czy Jak dogadać się z każdym i w każdej sytuacji  to równie ciekawa lektura.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments