Gilles Paris „Nazywam się Cukinia” [Recenzja]

Wydawnictwo Świat Książki dało nam możliwość zapoznania się z niewiarygodną książką pt. „Nazywam się Cukinia”, której autorem jest Gilles Paris.

„Nazywam się Cukinia”

Intrygujący tytuł, który może zmylić niejednego czytelnika co do opisywanej treści. Nie dajcie się zwieść; „Cukinia” to pseudonim dziewięcioletniego głównego bohatera pochodzącego z dysfunkcyjnej rodziny. Kiedy matka Cukinii ginie, chłopiec trafia do domu dziecka. Uczy się postrzegać życie w całkowicie nowym świetle. Zdobywa przyjaciół, a przy tym uczy się radzić sobie z przeciwnościami losu. Dom dziecka okazał mu dużo ciepła, którego nie zapewniała mu uzależniona od alkoholu matka. Trafił do miejsca, gdzie wokół każde dziecko skrywa jakąś nieprzyjemną historię. Cukinia przywiązuje się do odwiedzającego go policjanta, który pomógł mu, gdy zginęła jego matka. Nieoczekiwana przyjaźń odmieni całkowicie ich życie.

Oczami dziecka

Gilles Paris w niezwykły sposób opisuje niewiarygodnie trudny temat. W specyficzny sposób pokazuje, jak dzieci postrzegają problemy dorosłych. Jak wiele sytuacji potrafi być odmiennie interpretowanych. Jak czyste i szlachetne potrafią być myśli dzieci. Ich niewinność jeszcze bardziej wywołuje wzruszenie u czytelnika. To nie jest zwykła książka, po której można spokojnie wrócić do rzeczywistości. Ona pozostawia po sobie ślad, ponieważ uświadamia, jak wielką rolę odgrywamy w życiu każdego dziecka. Jak bardzo to od nas – dorosłych – zależy, w jaki sposób będzie postrzegało świat. Książka porusza, ponieważ przypomina takie utwory jak: Oskar i pani Róża oraz Mały Książę, ze względu na opisywaną tematykę. Daje wiele do myślenia, rzuca nowe światło na pewne sprawy, a przy tym bez przerwy bawi. Rewelacyjność „Nazywam się Cukinia” polega na tym, że przez chwilę możemy się poczuć jak dziewięcioletnie dziecko, gdyż wydarzenia przedstawione zostały w pierwszej osobie. Sprawnie też się ją czyta; charakteryzuje się pojedynczymi zdaniami rzetelnie ilustrującymi otaczający świat.

Ekranizacja

Twórcy filmowy docenili powieść Gillesa Parisa, ponieważ już jutro, 2 czerwca 2017, odbędzie się oficjalna polska premiera animowanego filmu stworzonego właśnie na podstawie powieści „Nazywam się Cukinia”. Polecam!