W dniach od 15 do 18 sierpnia nadchodzi wielki rarytas dla wszystkich miłośników literatury. W tym roku Festiwal Literacki Sopot zostanie poświęcony szczególnie kulturze brytyjskiej. Będzie to czas nie tylko spotkań autorskich, ale również debat, warsztatów, czy pokazów filmowych.
Cykl Kobiety piszą przyszłość – główni goście i tematy programu
Odbywający się od 2012 roku Festiwal Literacki Sopot corocznie odwołuje się do innego kręgu literackiego. W 2018 r. w sferze głównych tematów znajdowała się literatura francuska. Z kolei w tym, pierwszorzędną rolę będzie odgrywała kultura brytyjska i jej literatura. W dużej mierze festiwal poświęcony będzie kobietom, które zdecydowanie zdominowały listę gości specjalnych. Znajdują się na niej m.in: Reni Eddo-Lodgge, uznawana jako jedna spośród 30 najważniejszych w mediach cyfrowych, Sarah Perry, która Wężem z Essex podbiła szczyty bestsellerów w Wielkiej Brytanii, Ntailan Lolkoki, poruszająca problem przemocy wobec kobiet w książce Skrzydła dla motyla, Katie Green, autorka pamiętnika Lżejsza od swojego cienia, opowiadającego o zmaganiach z anoreksją.
Co jeszcze w programie?
Festiwal Literacki, oprócz tematów ściśle dotyczących książek, szykuje w zanadrzu 4 debaty. Jedna z nich – Od Mary Wollstonecraft do Virginii Wolf – będzie kontynuacją wątku o kobietach. Z kolei o niełatwej roli tłumacza wypowiedzą się tym razem mężczyźni – Jacek Dehnel, Antonio Lloyd-Jones oraz Maciej Świerkocki. Nie zabraknie także rozmowy o obywatelstwie w Brexicie z Madeline Grant, Jamesem Patonem, Anandem Menonem i Piotrem Witwickim.
Ci, którzy dotychczas chowali swoje prace do szufladki, czy też chcieliby podszkolić swój warsztat pisarski, mogą być zainteresowani dwudniowymi warsztatami kreatywnego pisania z Jan Carson. Podczas nich Carson podpowie, jak pisać mało, ale zgrabnie. Dopełnieniem zajęć praktycznych będą warsztaty kulinarne z Kubą Winkowskim, National Chef of the Year 2019. Na uczestników czekać będzie nietypowe zadanie – gotowanie potraw inspirowanych kuchnią Jane Austen.
Miłośnicy kina także znajdą coś dla siebie. Prelekcje Mateusza Wernera poprzedzą wieczorne pokazy klasyków brytyjskiej kinematografii. Zwolennicy teatru będą mieli okazję usłyszeć i obejrzeć czytanie performatywne Egzemplarza Caryl Churchill. Nie zabraknie także scenicznego zaskoczenia – jako gość specjalny wystąpi Èric-Emmanuel Schmitt.
Dlaczego warto?
Coroczny Festiwal Literacki Sopot to okazja nie tylko do zagłębienia się w literaturę danego kraju, ale praktycznie w cały obszar jego kultury. Jest to też wyjątkowa szansa na wysłuchanie czy obejrzenie znanych, utalentowanych artystów. Można poznać nie tylko ich dzieła, ale również sposób postrzegania świata, ich charaktery, odmienności kulturowe. Nowe kontakty, zetknięcie się na żywo z wieloma gośćmi specjalnymi, możliwość odkrycia specyfiki innej kultury i przede wszystkim różnorodność programu – to coś, czego doświadczy każdy uczestnik festiwalu.
Wstęp na wszystkie wydarzania jest bezpłatny. Na niektóre warsztaty obowiązują zapisy.
Szczegółowy program wydarzenia: www.literackisopot.pl