Duchowość na co dzień, czyli o Otwartej Drodze słów kilka

duchowość na co dzień

Każdy, kto ma ochotę zagłębić się w swój własny duchowy świat, sięga do książek poruszających ten temat. Jestem wielką fanką poznawania nowych technik rozwoju duchowego i właśnie dlatego wzięłam do ręki Duchowość na co dzień autorstwa Macieja Wieloboba.

Maciej Wielobób to mąż, ojciec, a przede wszystkim nauczyciel medytacji. Od 1994 roku podąża tradycyjną ścieżką mistyczną indyjskich sufich, czyli Otwartą Drogą.

Sięgając po tę książkę, miałam nadzieję, że znajdę w niej dużo teorii, ale także sporo praktyki i się nie zawiodłam. Duchowość na co dzień to jedna z tych pozycji, które są naprawdę warte przeczytania i zagłębienia się w nie. Pod jednym warunkiem – jeśli mamy ochotę rozwijać się duchowo, a nie dla zwykłej lektury.

Autor Duchowości na co dzień pisze bardzo sprawnym i zrozumiałym językiem. Nawet najtrudniejsze zagadnienia są wytłumaczone w sposób przystępny, tak aby każdy mógł się do nich odnieść. Fakt faktem – w książce jest bardzo dużo cytatów z Biblii, Koranu czy z zaratusztrianizmu, ale to zabieg, który ma za zadanie pozwolić nam zrozumieć lepiej przesłanie Otwartej Drogi i medytacji w ogóle.

Duchowość na co dzień zbudowano z dwóch właściwych części – teoretycznej i praktycznej. Czytelnik najpierw poznaje teorie mające na celu wprowadzenie go w stan kontemplacji i pozyskiwania wiedzy. W nie wmieszane są zadania do wykonania, jak na przykład ćwiczenie medytacyjne, które – w zależności od tematu poruszanego przez dany rozdział – wygląda za każdym razem inaczej. Ktoś, kto nigdy nie próbował technik medytacyjnych, na pewno skorzysta na wskazówkach dawanych przez autora.
Drugą część książki stanowią zadania do wykonania. Zadań tych jest 40 i nazywane są zasadami. W zależności od stopnia trudności możemy znaleźć zasady żelazne, miedziane, srebrne i złote. Każde z nich też dogłębnie opisano, autor proponuje również kontemplację nad zadanymi pytaniami.

Komu poleciłabym tę książkę? Wszystkim chcącym się dowiedzieć, jak można zgłębiać tajniki indyjskich sufich, z czym to się je, a przede tym, którzy chcą coś zmienić we własnym życiu duchowym!