Dom jak rzeźnia – Li Ang, „Żona rzeźnika”

0
165
Żona rzeźnika
fot. Błażej Groń

Historia przemocy, upokorzenia, cierpienia i bezradności, czyli o gehennie kobiet w tradycyjnym modelu chińskiej rodziny w powieści Żona rzeźnika autorstwa Li Ang.

Żona rzeźnika to najsłynniejsze dzieło wybitnej tajwańskiej pisarki Li Ang. Książka opowiada historię kobiety zmuszonej do małżeństwa z brutalnym, niewyżytym rzeźnikiem. Miejscem akcji jest mała, chińska wieś. Bohaterka musi się w niej obawiać nie tylko męża, ale także opinii sąsiadów, przekonanych o słuszności patriarchalnego porządku świata. Nie ma szansy postawienia się, ani zasięgnięcia pomocy. Cały czas ukrywane cierpienie przełamuje granice wytrzymałości i doprowadza kobietę do obłędu.

Li Ang – głos chińskich kobiet

Li Ang (李昂) urodziła się w 1952 roku, w Lugangu na Tajwanie. Studiowała filozofię na Uniwersytecie w Tajpej i teatrologię w Oregonie. Swoją karierę pisarską rozpoczęła już w wieku 16 lat opowiadaniem Huaji, nagrodzonym przez gazetę China Times. Po powrocie do kraju ze studiów w USA zaczęła wykładać w ojczyźnie literaturę chińską. Uznana jest za jedną z najwybitniejszych i najbardziej znanych pisarek tajwańskich, dotychczas wydała blisko dwadzieścia powieści i wiele zbiorów opowiadań. W 2004 roku francuskie ministerstwo kultury uhonorowało ją Orderem Sztuki i Literatury za wkład w literaturę światową. Pisarka w swojej twórczości podejmuje głównie tematy feministyczne, jednak można w jej dziełach również odnaleźć uniwersalne spostrzeżenia na temat otaczającej nas rzeczywistości i natury ludzkiej. Do tej pory Żona rzeźnika jest jedyną powieścią Li Ang wydaną w Polsce.

Li Ang, "Żona rzeźnika"
Lonelyhut, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Żona – ofiara

W Żonie rzeźnika Li Ang podejmuje problematykę cierpienia kobiet w patriarchalnym społeczeństwie. Przedstawia jest relację, w której żona ma być bezwzględnie poddana mężowi, a jakikolwiek wyraz sprzeciwu, naraża ją na ostracyzm, nie tylko ze strony mężczyzn, ale także innych kobiet wychowanych wedle tego wzorca. Li Ang skupia się jednak nie tylko na problemach kobiet, ale całej społeczności opisanej w książce. Patriarchat bowiem krzywdzący jest również dla mężczyzn, którzy według takiego porządku społecznego, nie mają prawa do słabości.

Autorka bardzo dosadnie opisuje cierpienia głównej bohaterki, nie stroniąc od brutalnych, obrazowych opisów przemocy. W opisach życia codziennego w domu kobiety, stosuje porównania do rzeźni, w której mąż bohaterki – podobnie jak w swoich czterech ścianach – wylewa w sposób bestialski swoje frustracje. Żona rzeźnika to książka przykra i mocna, ale też uświadamiająca. Li Ang przez swój dosadny język i dokładnie zarysowany świat, opisuje piekło jakie przechodzić musi bohaterka w sposób wpływający na wnętrze czytelnika.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments