Czytaj PL – największa akcja czytelnicza w Polsce!

2 listopada rozpoczęła się kolejna edycja akcji Czytaj PL. Jak chwalą się organizatorzy, jest to jedna z największych na świecie akcji promujących czytelnictwo. Na terenie całej Polski i nie tylko, zawisło 7 tysięcy plakatów, które dają dostęp do darmowych wypożyczalni e-booków. Można je znaleźć między innymi na przystankach autobusowych, w restauracjach i szkołach.  W tym roku w wirtualnej wypożyczalni znalazło się 12 książek, a 6 z nich można nie tylko czytać, ale również słuchać w formie audiobooków.

Czytaj PL

Akcja odbywa się już po raz piąty. Jej poprzednie edycje organizowane były na niebotyczną skalę w Polsce i na świecie. A w tym roku zasięg Czytaj PL jest wielokrotnie większy. Obejmuje ponad 30 miast i dodatkowe 450, w których znajdują się szkoły biorące udział w akcji. Spośród 5000 zgłoszeń uczniów organizatorzy wyłonili 1000 Ambasadorów. Uczniowie otrzymali koszulki z QR kodami, które umożliwią im promocję wydarzenia w swoich szkołach.
Również po raz pierwszy w akcji weźmie udział 10 miast zagranicznych m.in: Barcelona, Dublin, Lwów, Praga, czyli Miasta Literatury UNESCO.

Jak wziąć udział?

Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL, a następnie zeskanować kod QR z plakatu Czytaj PL. Czytaj PL trwa od 2 do 30 listopada.

Jakie książki?

Akcja oferuje w swojej wirtualnej wypożyczalni 12 bestsellerów, z czego aż 5 to nowości 2017 roku. Poniżej przedstawiamy listę dostępnych pozycji.

1. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”
2. Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”
3. Gregory David Roberts „Shantaram”
4. Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”
5. Anna Kamińska „Wanda”
6. Jakub Małecki „Ślady”
7. Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”
8. Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”
9. Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”
10. Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”
11. Jon Ronson „#WstydźSię!”
12. Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”

Kto jest organizatorem?

Organizatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platforma e-bookowa Woblink.com. Partnerem strategicznym jest Instytut Książki.

Miasta partnerskie: Kraków, Poznań, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Lublin, Toruń, Częstochowa, Opole, Gdynia, Rzeszów

Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji: Dublin, Dunedin, Edynburg, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga, Reykjavik, Dundee

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Akcja objęta Patronatem Ministra Edukacji Narodowej