Cynthia Swanson – Wyśnione życie [recenzja]

dav

Każdy z nas miewa od czasu do czasu sny. Są one rozmaite; poprzez dziwne, abstrakcyjne sytuacje, jakich nie potrafimy zrozumieć, aż do koszmarów, które przyprawiają o dreszcze. Książka Cynthii Swanson Wyśnione Życie opowiada o snach Kitty Miller — samotnej panny. Pokazują one jej alternatywny świat, gdzie posiada męża i dzieci. Kitty wyśniła sobie lepsze życie, ale wszystko ma dwie strony medalu. Kobieta powoli odkrywa dwojakość innej rzeczywistości.

Wyśnione Życie

Akcja rozgrywa się w Denver w 1962 roku. Kitty Miller to niezamężna kobieta, która prowadzi małą księgarnię wraz ze swoją przyjaciółką — Friedą. Od pewnego czasu nachodzą ją (praktycznie co noc) dziwne sny, które dotyczą jej alternatywnego życia. Kitty śni o swoim mężu, którego, jak się potem okazuje, poznała w prawdziwym życiu.

Kilka lat wcześniej wysłała ogłoszenie matrymonialne do gazety, dzięki któremu napisał do niej Lars — wyśniony małżonek. Doszło też do rozmowy telefonicznej, gdzie padła propozycja randki. Niestety mężczyzna nie przyszedł na umówione spotkanie. Po paru latach, odwiedzając główną bibliotekę, Kitty znajduje w czasopiśmie nekrolog, z którego wynika, że Lars miał atak serca — dlatego nie zjawił się w kawiarni.

Dzięki swoim snom kobieta dowiaduje się, że mężczyzna zmarł tuż po ich rozmowie telefonicznej.

(Nie)Idealny Świat

W swoich snach Kitty ma rodzinę, którą powoli odkrywa. Najpierw poznaje męża — Larsa, potem dwójkę bliźniaków, dziewczynkę i chłopczyka. Na samym końcu mierzy się z ostatnim dzieckiem. Chłopiec jest chory, żyje w swoim własnym świecie, a nieodpowiednie podejście owocuje atakiem histerii. Kobieta z czasem dowiaduje się, co to za choroba i szuka sposobu, aby dotrzeć do chłopca.

Cynthia Swanson

Istotę tej książki bardzo dobrze obrazuje cytat na początku, który pozwolę sobie przytoczyć:

„Zaufaj szczęściu i bogactwu chwili,
którą właśnie przeżywasz.
Jest tak samo prawdziwa i twoja,
jak wszystko, czym żyłaś dotąd”.
— Katherine Anne Porter, Listy

Pokazuje on niejednoznaczność i wielowymiarowość tej lektury. Książka Wyśnione życie porusza tematy, które w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku były czymś nieznanym. Dla głównej bohaterki granica między jawą oraz snem zaciera się; jest to odreagowanie problemów, które istnieją w tej prawdziwej rzeczywistości. Autorka Wyśnionego życia bardzo dobrze przedstawiła ówczesne podejście do osób chorych umysłowo. Dodatkowo pozycja porusza temat straty i sposobu radzenia sobie z nią.

Cynthia Swanson ma niezwykle lekkie pióro; książkę czytało się przyjemnie i nie mam do niej żadnych zastrzeżeń. Dodatkowo oczarowała mnie piękną okładką i techniczną redakcją. Z niecierpliwością czekam na ekranizację tej powieści.