Jest w Nowym Roku coś magicznego. To coś sprawia, że chcemy sięgnąć po literaturę fantasyczną i zatopić się w świat czarodziejów, wojowników oraz obcych nam ras. Zapraszam Was na krótkie omówienie, w którym znajdziecie trzy polskie i dwie zagraniczne styczniowe premiery fantasy.
Choć gdy mówiąc o polskiej fantastyce myślimy głównie o Andrzeju Sapkowskim, to jednak coraz częściej zauważyć można, że na jej rynku pojawiają się nowi i – co ważne – dobrzy autorzy. Polacy coraz chętniej sięgają po powieści rodzimych twórców. Czy zatem wkrótce obalimy zapożyczone z twórczości Jachowicza powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie”? Być może, ale zanim to nastąpi, zapoznajmy się z listą styczniowych premier fantasy.
Dorota Pasek – Królestwo nadziei
Po dobrze przyjętych Alabastrowych pannach, przyszedł czas na kontynuację cyklu Królowe Kharu. Świat Drainów i Kharów podbił serca czytelników oraz czytelniczek dzięki kontrastowemu zderzeniu zupełnie różniących się od siebie ludów czy postaci. Surowy dowódca Khaben i uzdolniona magicznie Przewodniczka Sinka, za sprawą wprawnego pióra Doroty Pasek, w bardzo plastyczny sposób przedstawili nam swoje kultury. Teraz natomiast pora na prawdziwą akcję! To zdecydowanie bardziej krwawy tom, akcja gna od samego początku, niebezpieczeństwo wisi w powietrzu. Powieść spodoba się fanom gatunku high fantasy.
Justyna Wydra – Warkoczyk
Piękna i inteligenta Tesa, córka owczarzy, ma wkrótce stać się żoną syna rządcy nadmorskiego miasta. Zanim to jednak nastąpi, musi dojść do spotkania. A to nie będzie takie łatwe, zwłaszcza, że na drodze przyszłej panny młodej staje Art Fesersan – przywódca górskich zbójów. Tesa Owczarka zostaje przez nich okradziona z posagu, dodatkowo zmuszona siłą zostaje sojuszniczką Artema oraz jego zgrai, pilnującej przełęczy. Choć przy pierwszym poznaniu wydają się twardzi i okrutni, Tesa musi przyzwyczaić się do życia wśród ludzi, których nie rozumie zarówno pod względem języka, jak i obyczajów. Warkoczyk to historia o brutalnym świecie, w którym musisz poświęcić siebie, żeby przetrwać.
Krzysztof Więckiewicz – Obcy. Nieznane stany świadomości
Świat pogrążony jest w kolejnych klęskach, nie działają podstawowe systemy jak łączność czy prąd. Ziemia się przeludniła, konflikty etniczne i religijne wzrastają do rangi międzynarodowego kryzysu, szerzy się terroryzm, a gdyby tego było mało – wyemitowany przez Słońce obłok plazmy dociera do Ziemi. Jednak nie wszystko jeszcze stracone. Przynajmniej taką nadzieję mają zamieszkujący nią ludzie. Przedstawiciele nieznanej cywilizacji kosmicznej postanawiają zaprowadzić porządek na Błękitnej Planecie, pozostaje zatem pytanie: czy będzie to działanie sprzyjające Ziemianom? O tych dramatycznych zdarzeniach opowiada nam wepchnięty w nie Chris Wilton, mieszkaniec Afryki Południowej. Przy pomocy swoich przeżyć opowiada on o zamiarach Obcych i ich sposobach realizacji planów związanych z przyszłością Ziemi.
Roman Kulikow – Sztych
Dla fanów serii S.T.A.L.K.E.R. wydawnictwo Fabryka Słów szykuje kolejną powieść w realiach wspomnianego uniwersum. Tym razem bohaterem wiodącym staje się kapitan Aleksiej Siennikow. Po roku w cywilu, kapitan wraca za Kordon, do Zony. Wbrew swojej woli Siennikow został wrzucony w sam środek konfliktu pomiędzy Wolnością a Powinnością. Życie Aleksieja oraz dwóch przypadkowo uratowanych przez niego towarzyszy wisi na włosku. Zupełnie jakby tańczyli na samym końcu ostrza.
Ada Palmer – Zdecydowani na walkę
Trzeci tom cyklu Terra Ignota to chyba najbardziej wyczekiwana styczniowa premiera fantasy. Po rewelacyjnej Do błyskawic podobne i jej świetnej kontynuacji pt. Siedem kapitulacji, czytelnicy nie mogli doczekać się kolejnej części. Nic dziwnego, fani już pierwszą książkę okrzyknęli epicką, a to dodatkowo stanowi o jej wybitności oraz oryginalności. Cykl opowiada o upadku pozornie utopijnego świata Pasiek, w którym ład i porządek trwają już trzy stulecia. Teraz wśród przywódców Pasiek szerzą się korupcja, oszustwo oraz żądza wojny. Co zrobić, gdy żądza znajduje odzwierciedlenie w czynach? Pozostaje jedynie być gotowym do walki. Bo wojna może wybuchnąć w każdej chwili.