Chris Cleave ,,Dzielnym będzie przebaczone” – recenzja

 

Historia o miłości, ludzkich relacjach pośrodku brutalnej wojennej rzeczywistości. Mimo ciężkiej sytuacji, w jakiej znajdują się bohaterowie powieści, nie znajdziecie tu skrajnej brutalności; to chyba coś, co wyróżnia tę powieść na tle innych o tej tematyce.

 

Wybuch II wojny światowej każe całkowicie zmienić punkt widzenia na pewne sprawy i wartości. Mary North zmuszona jest porzucić własną edukację. Osiemnastolatka z dobrego domu musi stawić czoła brutalnej rzeczywistości, a co trudniejsze – zmierzyć się z nią. Podejmuje decyzję, by służyć ojczyźnie, zgłaszając się do organizacji War Office. Mocno angażuje się w powierzoną jej pozycję nauczycielki, chociaż bardzo zależało jej na pełnieniu funkcji szpiega. Czuje, że pełni nad wyraz ważną rolę. Edukuje dzieci, które przez wojnę i zamknięcie szkół zostają skazane na przerwanie i tak krótkiego okresu nauki. Mary na swojej drodze spotyka Toma, pracującego w kuratorium oświaty. Zaczyna powstawać między nimi silna więź, która przeradza się w miłość. Status społeczny obojga zakochanych przestaje mieć znaczenie.

To, co urzekło mnie w książce Cleave’a, to sposób posługiwania się humorem, który w takiej tematyce często ginie na tle okropnej wojennej rzeczywistości. Autor idealnie i w taktowny sposób wpasowuje własne zabiegi literackie, nie zabierając czytelnikowi przestrzeni na osobistą refleksję.

 

Przyznam szczerze, że podchodziłam bardzo sceptycznie do koncepcji fabuły. Myślałam, że mam styczność z kolejną ckliwą historyjką mówiąca o miłości w sposób przesłodzony i nadmiernie dramatyczny. Myliłam się.

Jest to dla mnie nowe doświadczenie, a przeczytałam chyba już każdą możliwą książkę o wojennej tematyce. Zawsze poruszam się tak samo, wyobrażając sobie te nieludzkie okoliczności i warunki życia.
Sam tytuł książki wywołał u mnie wzruszenie. Jak wiele można przebaczyć, jeśli w grę wchodzą okoliczności wojny. Jak bardzo granice ludzkiej moralności przesuwają się, jeśli w grę wchodzi walka o własne życie. Jak ciche w takich momentach jest nasze sumienie, a jak głośne są instynkty przetrwania…

Polecam książkę Chrisa Cleave’a, chociażby ze względu na odzwierciedlenie wpływu koszmaru wojny na ludzkie wartości, osobowości i emocje. Tym, co zawsze porusza mnie w historiach wojennych, a z czego nie zdawałbym sobie sprawy, gdyby nie poznanie owych historii jest to, jak szybko człowiek potrafi przestawić i zresetować własne wnętrze na rzecz życia i nieustannego trwania w tych skrajnych warunkach.

 

Tak rzadko zdajemy sobie sprawę, że na świecie są miejsca, które nadal trwają w tym (nie)życiu. Które w odróżnieniu od naszych codziennych dylematów i ,,sytuacji bez wyjścia’’ (jak na przykład zakorkowana ulica), chcąc w całości pochować bliską osobę, szukają reszty ciała rozerwanego przez bombę.

zdjęcia:
https://www.google.pl/search?q=dzielnym+będzie+przebaczone&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjz68vo5vTUAhWMIlAKHZfwCSAQ_AUIBigB&biw=1366&bih=658#imgrc=eCXN5ldr9jwVlM:
https://www.google.pl/search?q=dzielnym+będzie+przebaczone&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjz68vo5vTUAhWMIlAKHZfwCSAQ_AUIBigB&biw=1366&bih=658#imgrc=xiZGQBX_DISYHM: