Amos Oz nie żyje. Odszedł izraelski pisarz

By Michiel Hendryckx - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10833437
By Michiel Hendryckx - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10833437

W wieku siedemdziesięciu dziewięciu lat odszedł izraelski pisarz Amos Oz. Obserwator izraelskiej rzeczywistości od samego początku istnienia państwa żydowskiego. 

O śmierci Amosa Oza poinformowała jego córka, Fania Oz-Salzberger:

Mój ukochany ojciec, Amos Oz, wspaniały członek rodziny, pisarz, człowiek pokoju i rozwoju, zmarł dziś spokojnie po krótkiej walce z rakiem. Był otoczony przez ukochane osoby, czego był pewien do samego końca. Niech jego dobra spuścizna wciąż służy naprawie świata.

Amos Oz

Urodził się w Jerozolimie, był synem emigrantów z Litwy. Dorastał w kibucu, gdzie ukończył szkołę. Po obowiązkowej służbie wojskowej rozpoczął studia z historii literatury i filozoficzne na Uniwersytecie Hebrajskim. Po tym czasie powrócił do pracy w kibucu, który opuścił dopiero w latach osiemdziesiątych. Jego opowiadania i eseje opisują izraelską rzeczywistość. Amos Oz wzywał w swoich tekstach do pokoju pomiędzy Izraelczykami a Palestyńczykami. Jest uznawany za najwybitniejszego izraelskiego pisarza. Wielokrotnie był wymieniany jako kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Był laureatem wielu nagród i uhonorowany odznaczeniami. Otrzymał  między innymi Nagrodę Bialika czy Franza Kafki, nosił tytuł doktora Honoris Causa uniwersytetu Łódzkiego.