Żywica epoksydowa w Twoim domu

0
847
żywica epoksydowa
źródło: unsplash.com

Większość z nas bardzo dobrze zna właściwości żywicy oraz jej pochodzenie. Jedną z popularniejszych jest żywica epoksydowa, z której produkty robią wrażenie. Do czego się ją przeznacza? Zobaczcie sami!

Nasza tytułowa żywica to rodzaj żywicy syntetycznej. Oznacza to, że powstała, by naśladować te naturalne na wiele sposobów. Składa się z jednego składnika lub dwóch i w konsystencji jest na pograniczu ciała stałego i lepkiej cieczy. W jej skład wchodzą najczęściej polifenole, a czasem także poliglikole, oligomery i epichlohydryna. Pewnie większości z Was niewiele to mówi, ale wystarczy zapamiętać, że należy połączyć płynną żywicę polifenolową ze specjalnym utwardzaczem.

Właściwości

Cechą żywicy epoksydowej jest, przede wszystkim, wysoka odporność na ścieranie, uderzenia oraz zarysowania. Ponadto, materiał ten wytrzymuje ściskanie, zgniatanie czy rozciąganie. Ważny jest również fakt, że opisywany rodzaj żywicy gwarantuje sporą ochronę przed wilgocią, wysokimi temperaturami, olejami i niektórymi chemicznymi substancjami. Trzeba uważać z kolei na styczność z chlorem, metanami i promieniami ultrafioletowymi – powodują żółknienie powierzchni i pojawienie się powłoki pyłowej.

Bob budowniczy

Żywica epoksydowa to materiał powszechnie stosowany właśnie w budownictwie. Można ją dostać w pierwszym lepszym markecie budowlanym pod postacią fugi epoksydowej czy kleju. Fachowcy cenią ją sobie za minimalny skurcz posadzki podczas utwardzania, dobrą przyczepność do podłoża oraz świetne właściwości mechaniczne. Ten rodzaj posadzki sprawdza się najlepiej w piwnicach i garażach. Ale… będzie również pięknie uzupełniać wnętrze, na przykład, salonu.

Sztuka z żywicy

Dzięki niezwykłej plastyczności, żywica epoksydowa daje szerokie pole do popisu tym, którzy mają zdolności manualne. Wystarczą chęci, praktyka i pomysł (i czas, i pieniądze), by pozwolić ludziom tworzyć cuda. Oczywiście mowa tutaj o wykorzystaniu żywicy epoksydowej do wyrobu biżuterii oraz innych stylowych dodatków – tak naprawdę ogranicza nas tutaj wyobraźnia. Chcesz zacząć przygodę z tworzeniem własnych dzieł? Zainwestuj w żywicę dobrej jakości oraz odpowiednią formę odlewniczą. Możesz być samouczkiem, a możesz zacząć od warsztatów – w sieci znajdziesz kursy dla początkujących. Nie oznacza to, że musisz od razu zaczynać masową produkcję. A nuż, widelec będzie to idealny pomysł na spędzanie wolnego czasu.

Jak wiadomo internet to rozległa przestrzeń do dzielenia się również tym, co kochamy,  co nas inspiruje. Wiele twórczyń i twórców postanawia pokazywać światu swoje małe dzieła. Znajdziemy pisarzy, piosenkarki, rzeźbiarzy, malarki czy właśnie tych, których pasją jest żywica. Na Instagramie znajdziemy sporo kont, gdzie można na bieżąco podglądać efekt takiej pracy. Każde kolejne zdjęcie to jak kartka z pamiętnika – dla twórcy jest zapisem jego rozwoju. Odbiorca z kolei analizuje indywidualny styl artysty i wybiera odpowiedni dla swoich estetycznych upodobań. Na szczęście różnorodności w świecie sztuki nie brakuje!

Polecenia

Przeglądanie profili, których właściciele zajmują się tworzeniem z żywicy epoksydowej, nieustannie zapiera dech w piersiach. Nie sposób przejść obojętnie obok tych dzieł – nie można ich inaczej nazwać. Być może jedno z nich trafi również do Twojego serca. Bezapelacyjnie trzeba docenić ich pracę i trud.

@manufaktura_baby_jagi

Mimo że tytułowa postać z bajki nie ma niczego wspólnego z pięknem, to od biżuterii pani Jagody nie da się oderwać wzroku. W ofercie znajdziecie kolczyki, naszyjniki, bransoletki, pierścionki czy zakładki do książek. Z jednej strony subtelne i świeże, z drugiej – magiczne i tajemnicze (tak, to dobre słowo). Jeśli macie autorski pomysł, Pani Jagoda postara się go zrealizować. Co ważne, na swoim profilu zamieściła informację o tym, jak dbać o żywicę. Tym sposobem właściwie postąpicie z biżuterią, która wyszła spod jej rąk.

żywica
źródło: instagram.com/manufaktura_baby_jagi
@from.swallow_jewelry

Kolejne hipnotyzujące dzieła są efektem pracy pani Eugenii. Rozpoczęła przygodę z żywicą, ponieważ potrzebowała realizować się w jakimś hobby. Dlatego też połączyła swoje dwie pasje – biżuterię i kwiaty. Jak sama przyznaje, żywicę wybrała z przypadku. Patrząc jednak na wyroby pani Eugenii trzeba przyznać, że ten przypadek był świetną decyzją. Na profilu pokazuje również pracę od kuchni – poszczególne etapy są niezwykle interesujące!

żywica
źródło: instagram.com/from.swallow_jewelry
@epotsy

Na ten profil powinni trafić nie tylko miłośnicy biżuterii, ale także fani stylowych dodatków do wnętrz. Podkładki dekoracyjne dodadzą uroku niejednemu pokojowi i nadadzą się również na prezent dla rodziców, dziadków czy znajomych. Może ktoś z najbliższych organizuje parapetówkę? Zamknięte w żywicy suszone kwiaty i rośliny przyciągną wzrok każdego gościa. Całe rękodzieło wywołuje podziw.

Podkładka
źródło: instagram.com/epotsy
@zywica_handmade

Jeśli ktoś kocha żelki, to koniecznie powinien odwiedzić ten profil. Główną rolę odgrywają na nim właśnie misie! Uroczy dodatek ucieszy wiele osób, które wciąż mają coś z dziecka (i nie tylko). Oprócz tego pani Zuzanna ma w ofercie kolczyki, grzebienie czy zawieszki z literami alfabetu. Wybierając którąkolwiek z tych rzeczy, możesz wyrazić siebie. W tym przypadku wyroby z żywicy również były strzałem w dziesiątkę!

żywica
źródło: instagram.com/zywica_handmade
@zakochana.w.zywicy

Jak to mówią, last but not least. Magia – tak można nazwać dzieła pani Elżbiety. Ona kocha żywicę, a odbiorcy kochają to, co twórczyni jest w stanie z danego materiału wyczarować. Podobnie jak u @epotsy, wytwory pani Elżbiety są idealnym uzupełnieniem każdego mieszkania czy domu. Twórczyni wkłada całe swoje serce, by przekazać wysokiej jakości wyroby. U każdego z produktów widać dbałość o każdy szczegół i unikalny pomysł. Wszystkie pracy artystki można zobaczyć stacjonarnie w firmie El Dekor, w Pyskowicach. Inspirujące, prawda?

wyroby
źródło: instagram.com/ zakochana.w.zywicy
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments