Wyjątkowe cmentarze w Polsce i na świecie

0
244
wyjątkowe cmentarze
fot. Marlena Henrysiak

Cmentarze zazwyczaj kojarzą się ponuro i nostalgicznie, jednak są one wyjątkowymi miejscami. Odgrywają ważną rolę nie tylko w badaniu historii, sztuki czy obyczajów danej społeczności, ale są też inspiracjami wielu podróży.

Mimo że podróże na cmentarz niektórym wydają się nieco kontrowersyjne, nie są niczym nowym. Od stuleci groby związane z wybitnymi postaciami były celami pielgrzymek i wędrówek ludzi.

Oto kilka wyróżniających się cmentarzy:

Wesoły cmentarz

Wyjątkowe cmentarze
fot. trybala.com.pl/wesoly-cmentarz-w-rumunii-sapanta

Ten niezwykle kolorowy cmentarz znajduje się w Rumunii, a dokładniej w wiosce Săpânța. Tę nekropolię wyróżniają kolorowe, drewniane nagrobki. Pomysłodawcą był lokalny artysta Stan Ioan Pătraş, który od 1935 roku, aż do swojej śmierci, wyrzeźbił kilkadziesiąt nagrobków. Na epitafiach widnieją portrety zmarłych oraz krótkie, żartobliwe historie, które nawiązują do tego w jaki sposób zmarli pożegnali się z życiem.

Wiszący cmentarz

Wyjątkowe cmentarze
fot. solisci.pl/wyprawy/filipiny

Tego typu cmentarze można zobaczyć na Filipinach, ten widoczny na zdjęciu znajduje się w Sagadzie. Ten sposób pochówku praktykowała ludność Igorot, uważali, że zmarłego nie wypada chować w ziemi. Dlaczego? Nie do końca wiadomo, istnieje na ten temat kilka spekulacji – być może wynika to z przesądów, a może przez ukształtowanie terenu.

Pływający cmentarz

Wyjątkowe cmentarze
fot. whitemad.pl/plywajace-miasto-zmarlych

Niestety ten wyjątkowy cmentarz jest na razie tylko projektem. Yarauvi, bo tak właśnie został nazwany, jest hołdem dla Michaela Sorkina, wykładowcy Uniwersytetu Yale, który zmarł w wyniku COVID-19. Autor pomysłu (Juan Miró) chciałby, aby to pływające miasto umarłych było w pełni funkcjonującym cmentarzem, a miałoby się znajdować na… Morzu Martwym.

Wyjątkowe cmentarze można również podziwiać w Polsce

Najstarszy czynny cmentarz w Polsce

Wyjątkowe cmentarze
fot. pl.wikipedia.org/wiki/Stary_Cmentarz_w_Ostrowie_Wielkopolskim

Cmentarz znajduje się w Ostrowie Wielkopolskim, został otwarty w 1779 roku, co czyni go najstarszym katolickim cmentarzem w Polsce. Jako pierwszy w naszym kraju został utworzony z dala od kościoła – takie miejsca uważano za niegodne do chowania zmarłych. Najstarszy, zachowany nagrobek pochodzi z I połowy XIX wieku, ponieważ początkowo nie stawiano tam żadnych trwałych pomników.

Cmentarz Muzułmański

Wyjątkowe cmentarze
fot. pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_muzu%C5%82ma%C5%84ski_w_Kruszynianach

Możemy go podziwiać w Kruszynianach (województwo Podlaskie). Mizar jest czynny aż do dzisiaj. Założony został prawdopodobnie w XVII wieku przez tatarów. Najstarszy nagrobek jaki można tam zobaczyć jest właśnie z XVII wieku, jednak najwięcej pomników pochodzi z XX stulecia. W pobliżu cmentarza znajduje się drewniany meczet.

Trójwyznaniowy cmentarz

Wyjątkowe cmentarze
fot. polskieszlaki.pl/stary-cmentarz-w-lodzi.htm

To, że Łódź jest miastem wielokulturowym, wiadomo od dawna. Jedną z pozostałości mieszania się kultur jest właśnie Stary Cmentarz podzielony na trzy części – katolicką, ewangelicką i prawosławną. Został on otwarty w 1855 roku. Na tej nekropolii możemy zobaczyć okazałe mauzolea rodzin fabrykanckich oraz stare grobowce, z których aż około 200 jest wpisanych na listę zabytków.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments