Media społecznościowe często kojarzą się z zakłamaniem. Warto jednak zwrócić uwagę, że to się równoważy. Z jednej strony nienawiść, a z drugiej pomoc.
Oprócz hejtu, w Internecie możemy otrzymać wsparcie. Ma ono różne postacie – zbiórki, słowa otuchy czy porady. Prawdą jest, że bez medialnego szumu, ciężko byłoby zdobyć poniektóre zawrotne kwoty. Jest to pozytywna cecha social mediów. Gdzie szukać takiej pomocy?
Wsparcie finansowe
Ma ono różne postacie. Istnieje wiele stron takich, jak: pomagam, zrzutka. Można umieścić na nich ogłoszenie za darmo, zweryfikować zbiórkę i działać – też za pomocą mediów. Przykładem może być sytuacja Magdaleny Stępień, która zbiera pieniądze na chorego syna. Pomimo oburzenia wielu osób, pasek wpłat wypełnia się błyskawicznie – również dzięki rozgłosowi. Oprócz dostosowanych witryn internetowych, na Facebooku istnieje mnóstwo grup, które umożliwiają prośby o niższe kwoty. Nie masz co jeść, a wypłata za 3 dni? Pomogą Ci!
Wsparcie rzeczowe
W social mediach istnieją miejsca, które dostosowane są do oddawania już nieużytecznych nam rzeczy. Są to często zbiorowiska osób chcących żyć, według zasady zero waste, czy eco. Obecnie głównym medium na organizowanie takich grup jest również Facebook. Możesz zdobyć perełkę za darmo, możesz ją oddać i przy okazji przysłużyć się planecie. Jak duży wkład w zbiórki ma internet, można było zauważyć w obecnej sytuacji, kiedy fala uchodźców wojennych przybyła do naszego kraju i to właśnie za pomocą tych mediów informowano o tym czego i gdzie aktualnie brakuje.
Wsparcie duchowe i psychologiczne
Oprócz materialnego wsparcia, w Internecie możemy w kryzysie uzyskać wsparcie mentalne. Ważne jednak, by zwrócić się do grupy osób, której ufamy i która jest w stanie poniekąd zrozumieć sytuacje. Dobrym ruchem przedsiębiorstwa Meta, było umożliwienie dodawania anonimowych postów, które pozwalają wyżalić się bez ujawnienia swojej tożsamości. Idealnym przykładem jest grupa CHPD.
Media społecznościowe mają różne oblicza. Wygląda to zupełnie tak samo, jak w życiu – tylko w nim, nie można napisać komentarza. Zważając na to, że Internet stał się nieodłączną częścią codzienności, warto zwracać uwagę na pozytywy.