Rywalizacja poetów-performerów wraca na krakowskie ulice! Najbliższe wydarzenie odbędzie się już 15 kwietnia w Kawiarni Literackiej przy ul. Krakowskiej 42. Czego możemy się spodziewać po II eliminacjach Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego w Krakowie?
Już w kwietniu odbędą się II eliminacje do Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego. Ich celem jest wyłonienie osób reprezentujących poszczególne miasta i regiony w VII edycji mistrzostw, które odbędą się w Poznaniu na przełomie lipca i sierpnia. Tym razem organizatorzy zapraszają do Krakowa, a konkretniej do Kawiarni Literackiej znajdującej się przy ul. Krakowskiej 42. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20:00, a poprowadzi je słynna Rudka Zydel – pierwsza mistrzyni Polski w slamie poetyckim w 2017 roku.
Choć samo określenie slamu poetyckiego jest stosunkowo nowe i wiele osób może ono dezorientować, to pojedynki poetyckie występowały już znacznie wcześniej. Idealnym tego przykładem jest słynna uczta grudniowa, która miała miejsce 25 grudnia w 1840 roku w Paryżu. W tamtym poetyckim pojedynku wzięli udział Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.
Slam Poetycki – aktualnie
Wracając jednak do czasów obecnych, slam poetycki nadal podtrzymuje swoją tradycję i to publiczność decyduje o tym kto przejdzie dalej, a kto pozostanie w tyle. Rozgrywka podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy z nich polega na wewnętrznych eliminacjach, podczas których każdy z artystów ma 3 minuty na swoje wystąpienie. Następnie, losowo wytypowani z publiczności sędziowie oceniają każdy występ w skali od 1 do 10. Im wyższa nota, tym większe szanse zyskuje artysta na przejście do kolejnego etapu. Warto jednak pamiętać, że najniższa i najwyższa ocena są pomijane podczas liczenia punktów, aby uniknąć celowego zaniżania lub zawyżania punktacji.
Do drugiego etapu przechodzi czterech artystów z najwyższą liczbą punktów. Zestawienie konkurentów odbywa się za pomocą metody losowania. Do finału przechodzi dwóch performerów, którzy zwyciężyli w swoich pojedynkach. W finale głosuje cała publiczność. Praktykowane metody zależą od preferencji prowadzącego. W Krakowie najczęściej wykorzystywane metody to głosowanie czarnymi/białymi kartkami lub podniesienie ręki po występie swojego faworyta. Zazwyczaj dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda pieniężna, w postaci wolnych datków od publiczności.
Podczas eliminacji do Mistrzostw Polski, finaliści otrzymują punkty następująco: 1. miejsce – 5 punktów, 2. miejsce – 4 punkty, 3. i 4. miejsce – 2 punkty. Podczas każdych eliminacji wszystkie punkty są sumowane. Osoba z najwyższą punktacją kwalifikuje się do kolejnego etapu Mistrzostw Polski w Slamie Poetyckim.
Serdecznie zapraszamy już 15 kwietnia – z pewnością nie będziecie zawiedzeni!