Wielkanoc za pasem! Zapewne większość z nas żyje teraz przygotowaniami do tych świąt, w grę wchodzi oczywiście generalne sprzątanie, szykowanie pisanek czy sobotniej święconki. Zastanawialiście się, jak wygląda Wielkanoc w innych krajach?
Tradycje wielkanocne mogą różnić się w zależności od państwa. Niektóre polskie zwyczaje nie są znane za granicą i praktykowane tylko przez nas. Jak wiadomo nie od dziś – co kraj, to obyczaj. Poznajmy tradycje mieszkańców różnych zakątków świata!
Wielkanoc we Francji
Święta wielkanocne są traktowane przez Francuzów przede wszystkim jako okazja do rodzinnych spotkań oraz odpoczynku od pracy czy codziennych zajęć. Jak wiadomo, my zaczynamy świętowanie od uroczystego niedzielnego śniadania, we Francji zasiada się całą rodziną do świątecznego obiadu. Wielkanoc kojarzy się tam najbardziej z czekoladą, zwłaszcza w przypadku najmłodszych. W niedzielę urządzane są tak zwane polowania na jajka (fr. Chasse aux oeufs), bardzo często organizowane są w parkach, dużych obiektach lub po prostu w domowym ogrodzie. Z tą tradycją wiąże się pewna legenda. Dzwony kościelne nie biją we Francji od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Wielkanocnej. W tym czasie udają się na pielgrzymkę do Rzymu rozrzucając po drodze jajka, które następnie zbierane są przez dzieci w trakcie polowania.
Polowanie na pisanki w USA
Tradycje podobną do tej francuskiej posiadają mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Zapewne większości z nas właśnie z tym kojarzy się Wielkanoc w USA. Zajączek wielkanocny chowa jajka po całym domu czy ogrodzie, a zadaniem dzieci jest ich odnalezienie. Mogą to być czekoladowe jajka, przygotowane wcześniej pisanki czy drobne upominki. Jak widać jedni są obdarowywani przez dzwony inni przez zajączka. Wśród Amerykanów bardzo popularne jest również organizowanie wszelkiego rodzaju gier czy parad, na przykład parady wielkanocnych kapeluszy. Ten zwyczaj możemy zauważyć w Nowym Jorku.
Tradycje wielkanocne w Hiszpanii
Dla Hiszpanów Wielkanoc to najważniejsze święto w roku. Przykładają bardzo dużą wagę do męki Chrystusa, zmartwychwstanie schodzi na drugi plan. W całym kraju odbywają się procesje organizowane przez bractwa religijne. Są przygotowywane z największą starannością ze względu na duże przywiązanie do tej tradycji. Podobny zwyczaj posiadają również Meksykanie, w Wielki Piątek odgrywane są sceny męki Jezusa oraz jego ukrzyżowanie.
Dania wielkanocne innych państw
Jak wiemy nie tylko tradycje będą wyróżniać poszczególne kraje na tle innych, ale również potrawy. Jedzenie na wielkanocnym stole może być bardzo różnorodne. We Włoszech podczas świątecznego obiadu króluje baranina lub jagnięcina, znajdziemy tam również tradycyjny tort wielkanocny, lecz nie ma on nic wspólnego ze słodkim wypiekiem. Torta Pasqualina składa się z ciasta francuskiego oraz nadzienia ze szpinaku, jajek i ricotty. smak wzbogaca również mieszanka przypraw. Francuzi zajadają się ciastem czekoladowym upieczonym w formie gniazda, dekorowanym tak, aby jak najbardziej je przypominało. Na wierzchu może być ozdobione czekoladowymi jajeczkami.