Święta Wielkanocne nie mają stałej daty, to święto ruchome. To najważniejsze i najstarsze święto chrześcijan, które jest upamiętnieniem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Kiedy wypada Wielkanoc w 2022 roku?
Zgodnie z ustaleniami z soboru nicejskiego w 325 roku, Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tzw. paschalna pełnia) – tak więc może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Fakt, że to obchody ruchome ma również wpływ na daty innych świąt chrześcijańskich, np.: Środa Popielcowa, Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego), Boże Ciało. W 2022 Wielkanoc przypada na niedzielę 17 kwietnia, Poniedziałek Wielkanocny 18 kwietnia – oba te dni są wolne od pracy.
Wielki Tydzień
Tydzień przed świętami, czyli w niedzielę 10 kwietnia zaczyna się Wielki Tydzień, to również Niedziela Palmowa. To święto upamiętniające wjazd Jezusa do Jerozolimy – ludzie rzucali Chrystusowi pod nogi gałązki palmowe i oliwne, wołając: Hosanna Synowi Dawidowemu! Tradycję święcenia gałązek, czyli palm wielkanocnych wprowadzono w XI wieku. Palma wielkanocna to symbol męczeństwa i triumfu, czyli męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelność duszy. Polskie palmy wielkanocne są zazwyczaj wysokie, a zgodnie z tradycją powinny składać się z wierzbowych gałęzi z baziami, zielonego bukszpanu, suszonych traw i ziół.
Poniedziałek, wtorek i środa podczas Wielkiego Tygodnia to dni, w których warto skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Najistotniejszą częścią Triduum Paschalnego są Wielki Czwartek – wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej, Wielki Piątek – liturgia Męki Pańskiej i Wielka Sobota, kiedy święcimy koszyczki z jedzeniem.
Najważniejsze zwyczaje wielkanocne
Święcenie pokarmu. Co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyczku?
- chleb: symbol dobrobytu i świętego ciała,
- chrzan: symbol siły,
- sól: symbol oczyszczenia i prawdy,
- wędlina: symbol dostatku,
- rzeżucha i jajka (najczęściej w formie pisanek), jako symbol życia,
- bukszpan: symbol nadziei na zmartwychwstanie i wieczne życie.
Rezurekcja, czyli msza połączona z procesja na zakończenie Wigilii Paschalnej. To niesienie dobrej nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.
Śniadanie wielkanocne to uroczysty posiłek w rodzinnym gronie. Na stole nie może zabraknąć święconych dzień wcześniej pokarmów. W niektórych domach na śniadanie serwuje się żurek lub barszcz biały (obie zupy z białą kiełbasą), faszerowane jajka, sałatkę jarzynową oraz paschę (deser powstaje głównie z sera i bakalii).
Wielki Poniedziałek, czyli śmigus-dyngus! Woda symbolizuje oczyszczenie. Tego dnia lepiej na siebie uważać!