Trening EMS – czym jest?

0
153
fot. Pixabay

Trening EMS to innowacyjna metoda treningowa. Wykorzystuje impulsy elektryczne, które wywołują kontrolowane skurcze mięśni. Dzięki niemu możemy aktywować wszystkie partii mięśni jednocześnie, w tym mięśnie głębokie. Trwa średnio 20 minut i może zastąpić około 4-5 godzin tradycyjnego treningu na siłowni.

Na czym polega trening EMS?

Trening EMS (Electrical Muscle Stimulation) to zupełnie inny rodzaj rodzaj treningu. Pierwszą rzeczą, która wyróżnia go od standardowego wysiłku na siłowni to strój. Ćwiczymy ubrani w dopasowany strój, na który zakładamy kamizelkę, pas biodrowy, a także opaski na ramiona i uda. Są to specjalne opaski, w których znajdują się elektrody. To właśnie przez nie przepuszczany jest prąd, który oddziałowuje na nasze mięśnie. Sama stymulacja mięśni jednak nic nie da. Wciąż musimy zrobić trening.

Pierwszy trening EMS poprzedza to samo co zazwyczaj poprzedza tradycyjny trening personalny. Zostaje przeprowadzony wywiad, oraz analiza składu ciała. Pozwala to trenerowi odpowiednio dobrać rodzaj ćwiczeń, a także dostosować je do naszej kondycji i założonych celów. Gdy dopełnimy tych formalności, ubieramy nasz specjalny strój i wykonujemy polecenia trenera. Oprócz kontrolowania naszego treningu, instruktor panuje także nad impulsami, które docierają do naszych mięśni, więc nie musimy się obawiać, że będzie nam za ciężko.

Dla kogo jest trening EMS?

Trening EMS stosuje się w różnych grupach wiekowych. Poleca się go także osobom starszym w celu nie tylko zwiększenia siły, czy zredukowania tkanki tłuszczowej, ale także by zapobiec zanikowi mięśni.

Osoby chorujące na otyłość również mogą czerpać znaczne korzyści z EMS. Taki trening pozwoli w bezpieczny sposób zmniejszyć masę ciała, a oprócz tego wpłynie pozytywnie na sylwetkę poprzez rozbudowę mięśni. Również skóra na tym skorzysta, ponieważ elektrostymulacja pozwala też pozbyć się cellulitu i ujędrnić ciało.

Trening EMS
Obraz autorstwa master1305 na Freepik

Świetnie sprawdzi się dla sportowców i osób trenujących zawodowo. Będzie stanowił idealne uzupełnienie ich dotychczasowej aktywności, a także pozwoli na szybki powrót do formy po kontuzji.

Oprócz tego to metoda ćwiczeń dla każdego, kto chce osiągnąć zamierzone cele, nie dysponując dużą pulą czasu. Niech jednak was to nie zwiedzie, bo choć treningi EMS są krótkie i charakteryzują się dużą efektywnością, to wciąż musimy włożyć w to zaangażowanie i pracę, ponieważ same impulsy elektryczne nic za nas nie zrobią.

Przeciwwskazania

Trening EMS jest bezpieczny, jednak jak każdy trening ma jakieś przeciwskazania. Przeciwwskazaniem są choroby serca, wszczepiony rozrusznik serca, nieregularne ciśnienie, czy padaczka. Nie powinno się go także wykonywać przy stanach zapalnych i infekcjach, szczególnie z gorączką. Niewskazany jest dla kobiet w ciąży, lub które dopiero co urodziły.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments