Tort Sachera – historia najsłynniejszego deseru Wiednia

0
47
Tort Sachera – historia najsłynniejszego deseru Wiednia
Pixabay

Tort Sachera to legenda w świecie cukiernictwa i austriackiej tradycji kulinarnej. Jego intensywnie czekoladowy smak oraz delikatna warstwa morelowej konfitury sprawiają, że niezmiennie zachwyca podniebienia smakoszy na całym świecie. Ale skąd wzięła się ta słodka ikona? Historia tortu Sachera sięga XIX wieku i wiąże się z pewnym młodym cukiernikiem oraz przypadkowym zleceniem, które zmieniło jego życie. 

Wszystko zaczęło się w 1832 roku w Wiedniu, gdy książę Klemens Lothar von Metternich, wybitny polityk i kanclerz Austrii, zamówił na przyjęcie wyjątkowy deser. Niestety, główny cukiernik dworski zachorował, a przygotowanie zamówienia powierzono młodemu, zaledwie 16-letniemu uczniowi – Franzowi Sacherowi. Efektem pracy młodzieńca był tort, który łączył w sobie wszystko, co najlepsze: intensywną czekoladę, owocową nutę moreli oraz gładką polewę czekoladową.

Tort Sachera – historia najsłynniejszego deseru Wiednia
Pixabay

Tort szybko zdobył uznanie wśród gości książęcia i stał się kulinarnym hitem. Franz Sacher, zyskał sławę i kontynuował swoją karierę cukierniczą. Jednak prawdziwą legendę tortu stworzył jego syn, Eduard. To on udoskonalił recepturę i wprowadził tort Sachera do menu Hotelu Sacher, który otworzył w Wiedniu w 1876 roku. To właśnie w tym miejscu deser stał się symbolem miasta i jedynym w swoim rodzaju specjałem. 

Proces o prawa do przepisu

Eduard Sacher, syn Franza, założył hotel, w którym tort Sachera stał się główną atrakcją. Niestety, historia nie obyła się bez kontrowersji. Wnuk Franza, Franz Jr., sprzedał przepis cukierni Demel, co doprowadziło do wieloletniego sporu prawnego o prawo do nazwy Sachertorte. Ostatecznie sąd przyznał to prawo Hotelowi Sacher. W cukierni Demel wciąż jednak serwuje się wersję tortu, znaną jako Eduard-Sacher-Torte. Różni się ona od oryginału: zamiast dwóch warstw konfitury morelowej ma jedną, ciasto jest bardziej zwarte, a polewa – gładsza. Tort ten nie posiada również charakterystycznej pieczęci, która stanowi gwarancję autentyczności wersji hotelowej, podawanej tradycyjnie z niesłodzoną bitą śmietaną 

Tort Sachera – historia najsłynniejszego deseru Wiednia
Pixabay

Czym jest tort Sachera? 

To dwuwarstwowe ciasto czekoladowe przełożone konfiturą morelową i pokryte lśniącą polewą czekoladową. Tradycyjnie podawane jest z porcją bitej śmietany. Kluczem do sukcesu tortu jest jakość składników oraz precyzyjne wykonanie. Strażnicy tajnego przepisu ujawniają, że kluczowym elementem jest polewa, przygotowywana z trzech różnych rodzajów czekolady. Dzięki czemu każdy kawałek smakuje jak dzieło sztuki.

Dziś tort Sachera jest chroniony jako znak towarowy przez Hotel Sacher, a jego oryginalna receptura pozostaje ściśle strzeżoną tajemnicą. W Wiedniu, a także w filiach hotelu w Salzburgu i Innsbrucku, można skosztować autentycznej wersji. Jednak różne cukiernie na całym świecie proponują swoje interpretacje tego klasycznego deseru. 

Przepis na tort Sachera 
Tort Sachera – historia najsłynniejszego deseru Wiednia
Pixabay

Tort Sachera

Składniki na ciasto:

7 żółtek
150 g miękkiego masła
125 g cukru pudru
200 g ciemnej czekolady
1 opakowanie cukru waniliowego
7 białek
125 g cukru
szczypta soli
150 g mąki
masło i mąka do formy
ok. 150 g marmolady z moreli do przełożenia
rum wg uznania
bita śmietana do dekoracji

Składniki na polewę:

200 g ciemnej kuwertury lub czekolady do pieczenia
250 g cukru
ok. 150 ml wody

Krok 1

Powoli rozpuścić czekoladę (najlepiej w kąpieli wodnej).

Krok 2

Ubić masło z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Stopniowo dodawać żółtka. Rozgrzać piekarnik do 180°C. Wysmarować formę do ciasta masłem i posypać mąką. Ubić białka ze szczyptą soli, dodać cukier granulowany i ubić na sztywną pianę. Wmieszać rozpuszczoną czekoladę do masy żółtkowej i dodawać białka na przemian z mąką. Wlać ciasto do formy i piec przez około 1 godzinę.

Krok 3

Wyjąć ciasto z piekarnika i pozostawić do ostygnięcia. Aby uzyskać gładką powierzchnię, natychmiast po upieczeniu wyjąć ciasto z formy, a następnie odłożyć do góry nogami na blat roboczy i obrócić je ponownie po około 25 minutach.

Krok 4

Jeśli marmolada morelowa jest zbyt twarda, podgrzać ją krótko i mieszać do uzyskania gładkiej konsystencji, doprawić odrobiną rumu. Przekroić ciasto na pół w poprzek. Posmarować spód ciasta marmoladą, położyć drugą połowę na wierzchu i posmarować dżemem morelowym na wierzchu i dookoła. 

Krok 5

Aby przygotować polewę należy połamać lub podzielić czekoladę na małe kawałki. Ugotować wodę z cukrem na dużym ogniu przez kilka minut. Zdjąć z ognia, przelać do miski i pozostawić do ostygnięcia. Zbyt gorący lukier będzie matowy, zbyt zimny będzie zbyt gęsty. Dodać czekoladę i rozpuścić w roztworze cukru. Wylać polewę szybko, tj. za jednym razem, na ciasto i natychmiast rozprowadzić po całości nożem lub szpatułką cukierniczą i wygładzić. Pozostawić ciasto w temperaturze pokojowej do ostygnięcia. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments