Na pewno nie raz słyszeliśmy od rodziców, że należy spędzać jak najwięcej czasu na dworze, a słońce to samo zdrowie. Niestety nie ma w tym wiele prawdy, a ochrona skóry przed promieniami UV jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia. Na co dzień pomagają nam w tym kremy z filtrem.
Kremy z filtrem, znane także jako kremy SPF, są głównym narzędziem w walce ze szkodliwym promieniowaniem emitowanym przez słońce. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) dzieli się na trzy typy: UVA, UVB i UVC. O ile tym ostatnim nie musimy się przejmować, bo jest całkowicie wchłaniane przez atmosferę ziemską, to dwa pozostałe są dla nas szkodliwe i to właśnie przed nimi chronią nas kremy z filtrami UV. Poniżej dowiesz się, dlaczego codzienne stosowanie kremów z filtrem jest tak ważne.
Krem z filtrem zapobiega przedwczesnemu starzeniu
Promieniowanie UVA jest głównym czynnikiem przyspieszającym starzenie skóry i powstawanie zmarszczek. Skutkiem nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne jest tzw. fotostarzenie, objawiające się m.in. utratą jędrności, powstawaniem zmarszczek, pękaniem naczyń krwionośnych czy nierównomiernym kolorytem. Warto zaznaczyć, że termin SPF odnosi się tylko do ochrony przed promieniowaniem UVB. Jeżeli zależy nam nad wysoką ochroną przeciwstarzeniową, szukajmy produktów oznaczonych jako posiadające szerokie spektrum ochrony.
Krem SPF chroni przed oparzeniami słonecznymi
Oparzenia spowodowane zbyt długą ekspozycją na promienie słoneczne są nie tylko bolesne, ale mogą także prowadzić do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych. Należą do nich infekcje, odwodnienie czy gorączka. W doborze odpowiedniego kremu z filtrem, który skutecznie ochroni nas przed oparzeniami, pomoże nam współczynnik SPF – im wyższy, tym lepsza ochrona przeciwsłoneczna. Dermatolodzy polecają używać produktów z minimalną wartością SPF na poziomie 30. Aby zapobiec oparzeniom, ważne jest nie tylko codzienne używanie kremów z filtrem, ale także odpowiednio częsta ich reaplikacja.
Prewencja raka skóry
Zbyt częste przebywanie na słońcu sprzyja rozwojowi raka skóry. To jeden z najczęściej występujących nowotworów na świecie, którego prewencja jest jednak bardzo prosta. Codzienne stosowanie kremu z filtrem od najmłodszych lat skutecznie chroni naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, zapobiegając mutacjom DNA, co zmniejsza szanse na rozwój nowotworów skóry. Należy pamiętać, że na prawdopodobieństwo wystąpienia raka skóry wpływają także inne czynniki, tj. genetyka i styl życia.
Ochrona przeciwsłoneczna zapobiega przebarwieniom
Przebarwienia skóry, takie jak plamy słoneczne, melazma lub piegi mogą być wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce. Co więcej, już istniejące przebarwienia, np. powstałe w wyniku trądziku lub urazów mogą ulec pogorszeniu przy nieodpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Aby zmaksymalizować działanie przeciw przebarwieniom, warto stosować produkty z witaminą C, które doskonale współgrają z kremami z filtrem.
Promieniowanie UV sprzyja powstawaniu wyprysków
Popularny mit, że słońce “wysusza” wypryski nie jest prawdziwy. W rzeczywistości nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może pogorszyć trądzik i inne zmiany skórne. Przebywanie na słońcu sprzyja odwodnieniu skóry, nasila przetłuszczanie i powoduje pocenie, co negatywnie wpływa na naszą cerę.