Szwajcaria to kraj uznawany za jeden z najpiękniejszych na świecie. Ciągnące się pasma gór, u których stóp znajdują się błękitne zbiorniki wodne zachwycają swoim wyglądem. Poza pięknymi widokami, Szwajcaria jest pełna nietypowych rzeczy.
Brak stolicy i kantony
Szwajcaria jest jednym z niewielu krajów na całym świecie, które nie posiada oficjalnej stolicy. Berno pełni jej funkcję, ponieważ znajduje się tam siedziba rządu. Istotną rzeczą jest to, że Szwajcaria składa się z 26 kantonów, które do połowy XIX wieku były mini-państwami. Dopiero w późniejszym czasie przekształciły się w jedno państwo, ale mimo to każdy kanton ma swoje własne tradycje i przyzwyczajenia. Co ciekawe jadąc do Szwajcarii, która ma tylko 8 mln mieszkańców, możemy natrafić na język niemiecki, francuski, włoski albo retoromański. Zanim więc wyjedziesz do Szwajcarii miej na uwadze, że naprawdę niewiele Szwajcarów będzie umiało rozmawiać w języku angielskim.
Miejsce jak z filmu
W Szwajcarii znajduje się ponad 1500 jezior, a żadne z nich nie jest oddalone od siebie dalej niż 10km. Ponad 60% powierzchni położonych jest w Alpach, a około 10% w górach Jura. Średnia wysokość szwajcarskich Alp to 1700 m n.p.m. Najwyższym szczytem Szwajcarii jest Dufourspitze – 4634 m n.p.m., leżący w masywie Monte Rosa. Wjeżdżając do Szwajcarii można poczuć się jakbyśmy zostali zamknięci w innym świecie. Dookoła otaczają nas góry i nigdzie nie widać wyjścia. Jest to naprawdę magiczne uczucie, a pobyt w tym kraju wydaje się być snem.
Państwo demokratyczne
W Szwajcarii największy wpływ na władzę mają ludzie. Dominuje tam demokracja bezpośrednia, która charakteryzuje się wpływem mieszkańców na politykę, gospodarkę, czy też środowisko. Mimo tej wolności Szwajcarzy nie są zwolnieni z obowiązkowej służby wojskowej i corocznych kursów strzeleckich. Warto wiedzieć, że po odbyciu takiej służby każdy ma prawo zachować broń dla siebie. Bardzo często są przeprowadzane referenda, w których obywatele mogą wyrażać swoją opinie na dany temat.
Banki
Większości z nas Szwajcaria kojarzy się z bankami i to jest słuszne. Działa tam ponad 630 banków, z czego 5 uznawanych jest za największe na świecie. Kilka lat temu rezerwy złota szwajcarskiego wynosiły ponad 83 miliony uncji jubilerskich.
Co warto wiedzieć przed wyjazdem?
Oto kilka faktów, które zaskoczyły mnie po przyjeździe do Szwajcarii. Po pierwsze nie zdziw się, jeśli przez cały swój pobyt spotkasz więcej Portugalczyków, niż Szwajcarów, a zwłaszcza w kantonie francuskim. Założyli oni nawet sieć swoich sklepów, gdzie można znaleźć ich lokalne produkty. Po drugie nie zapomnij wybrać się na raclette! To stara potrawa pasterzy alpejskich, która jest charakterystyczna dla Szwajcarii. Topniejący od ogniska ser zeskrobuje się na talerz (podobnie jak mięso na kebaba). Je się go z pieczonymi ziemniakami i z cebulką. Kolejnym faktem jest to, że prawie na każdą górę wyjedziecie autem po asfaltowej drodze, więc jeśli nie lubisz chodzić, to żaden problem. Warto też odwiedzić miejsca, w których są wiszące mosty, jednak nie jest to dla osób z lękiem wysokości…
Nietypowe państwo
Wypada wspomnieć jeszcze o kilku ciekawostkach. W Szwajcarii organizowane są walki krów. Szwajcarzy mają do tego specjalne krowy, które stworzone są tylko do walki, mają nawet swoje ringi… Szwajcaria ma tez swoje słabsze strony, czyli po prostu ogromne ceny, a zwłaszcza w sferach medycznych, ale ich po prostu na to stać. Jest to bardzo czyste państwo, które ogromnie dba o segregację śmieci i czyste środowisko. Zdecydowanie to miejsce warte odwiedzenia.