Szkoła średnia | Jak ją wybrać?

2
275
szkoła średnia
fot. pixabay

Niejeden ósmoklasista zmaga się z problemem wyboru odpowiedniej szkoły średniej. Jest to czas, w którym muszą podjąć ważną dla nich decyzję, która będzie miała wpływ na ich przyszłość. W tym artykule przedstawione zostaną najważniejsze aspekty, które warto wziąć pod uwagę podczas tego wyboru.

Zainteresowania – czyli co lubię robić 

Podczas wyboru szkoły średniej warto jest sporządzić listę czynności, które sprawiają nam przyjemność podczas ich wykonywania. Może być to gotowanie, naprawa elektroniki, organizowanie przyjęć, rysowanie, projektowanie, czy też programowanie. Na takiej liście możemy zamieścić również swoje zalety, cechy osobowości, jak i wady. Takie zestawienie rozpisane na papierze na pewno pomoże nam przy wyborze kierunku. Zabieg ten powinien rozjaśnić nam drogę, którą będziemy chcieli podążać.

fot. pixabay

Sprawdź oferty szkół

Każda szkoła średnia udostępnia na swojej stronie kierunki oraz klasy tematyczne, które w niej funkcjonują. Co roku organizowane są również dni otwartych drzwi, podczas których możemy zwiedzić daną szkołę, lepiej zapoznać się z oferowanymi kierunkami oraz porozmawiać z uczniami uczęszczających do danych klas. Mamy wtedy możliwość wysłuchać o doświadczeniach osób, które kiedyś również poszukiwały swojej idealnej szkoły średniej i ją znalazły. Warto będzie zwrócić również uwagę na to, jak daleko od naszego miejsca zamieszkania znajduje się dana szkoła. Większość szkół posiada swoje strony internetowe – tam również będziemy mogli znaleźć ważne informacje dotyczące rekrutacji.

Liceum, Technikum, czy Szkoła Branżowa?

Głównymi różnicami między tymi szkołami są zdobywany przez nas poziom wykształcenia i czas ich ukończenia. Nauka w liceum trwa 4 lata, w technikum 5 lat, natomiast w szkole branżowej I stopnia 3 lata. Uczęszczając do liceum zdobywamy wykształcenie średnie oraz mamy możliwość podejścia do egzaminu maturalnego, który umożliwi nam dalszą naukę w szkole wyższej. Technikum również daje nam te możliwości, jednak poza nimi możemy dodatkowo zdobyć kwalifikacje techniczne, które potwierdzone zostaną egzaminem. Szkoła Branżowa I stopnia nie umożliwia nam zdobycia wykształcenia średniego ani podejścia do egzaminu maturalnego. Po jej ukończeniu zdobywamy wykształcenie zawodowe, które potwierdzane jest egzaminem z wybranej dziedziny. Dodatkowo, by zdobyć wykształcenie średnie, po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia musimy kontynuować naukę w dwuletniej szkole branżowej II stopnia. 

fot. pixabay

Podsumowując – powinniśmy się skupić na czynnościach, które sprawiają nam radość oraz swoich zaletach. Kierując się tym, bez wątpienia odnajdziemy drogę, którą będziemy chcieli podążać w przyszłości. Dodatkowo zwróćmy uwagę na oferowane przez szkoły kierunki i wybierzmy te, które najbardziej nas ciekawią. Zróbmy research szkół znajdujących się nieopodal naszego miejsca zamieszkania i wybierzmy te, w których dostępne są interesujące nas kierunki. Na koniec przejdźmy się do wybranych szkół na dni otwartych drzwi i zobaczmy na własne oczy, co mają nam do zaoferowania. Powodzenia!

5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariola
Mariola
2 lat temu

Bardzo przydatny artykuł ?

Marzena
Marzena
2 lat temu

Fajne ☺️