Szkoła dobrych manier, czyli Światowy Dzień Savoir-Vivre’u

0
693
czytelnia.solidnypartner.pl

3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Savoir-Vivre’u. Ich znajomość przyda się każdemu, nie tylko od święta, dlatego dzisiaj przybliżymy najważniejsze z nich.

Dnia 3 czerwca obchodzimy Dzień Savoir-Vivre’u. Święto zotało ustanowione w 2016 roku i ma na celu propagowanie grzeczności obyczajowej oraz dobrych manier jako elementów kultury społecznej.

Savoir-vivre – ten splot francuskich słów – można rozumieć jako znajomość obyczajów i form towarzyskich oraz jako umiejętność postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach.

Zasady savoir-vivre’u dotyczą przede wszystkim kilku głównych dziedzin życia – nakrywania, podawania do stołu i jedzenia, wyglądu, higieny i właściwego ubioru, form towarzyskich (np. w szkole, w rodzinie, na przyjęciach), komunikacji, zachowania się w szczególnych sytuacjach.

Oto kilka mało znanych zasad, które mogą się Wam przydać:

Nie poprawiaj makijażu w towarzystwie i miejscach publicznych.

Bardzo często w damskiej toalecie można spotkać dziewczyny lub kobiety, które na ostatnią chwilę nakladają pomadkę, korektor czy malują rzęsy. Nie powinno się tego robić, gdyż jest to uważane za nieeleganckie, bo może stresować pozostałe osoby w toalecie.

Zasygnalizuj skończenie posiłku odpowiednim ułożeniem sztućców.

Po zjedzeniu posiłku zawsze należy ułożyć nóż i widelec równolegle do siebie. Jest to znak dla kelnera, że może zabrać pusty talerz. Jeśli natomiast zamierzamy jeszcze jeść i zrobiliśmy sobie chwilową przerwę to należy skrzyżować nóż i widelec na talerzu.

Są miejsca, gdzie panowie nie powinni być zbyt szarmanccy.

W niektórych krajach takich jak Norwegia zbytnia uprzejmość wobec kobiet jest nie na miejscu. Uważa się, że w ten sposób nie szanuje się ich niezależności i traktuje podwładnie. Zaś na przykład w krajach arabskich przy stole z kobietą również nie powinno się okazywać nadmiernej urzejmości, bo gospodarz może to odebrać jako niekulturalne.

Podczas rozlewania wina nie podnosimy kieliszka, do którego nalewamy trunek, musi on cały czas znajdować się na stole.

Oprócz tego należy pamiętać, że kieliszek łapiemy w górnej części nóżki i nigdy nie wypijamy wina jednym haustem. Zaś kobiety muszą dbać o to by nie pozostawić na szkle śladów pomadki.

Przy podawaniu ręki lub wybór innego sposobu przywitania pierwszeństwo ma zawsze kobieta.

Kobiety mają ten przywilej, że mogą same zdecydować w jaki sposób przwitają się z mężczyzną. Ci powinni grzecznie przyjąć wybrane przywitanie i odpowiedzieć w ten sam sposób.

A Wy jakie znacie nietypowe zasady savoir-vivre’u? Podzielcie się nimi z nami!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments