Subkultury młodzieżowe XX wieku

0
2047
Subkultury młodzieżowe
fot. pixabay

Subkultura młodzieżowa to termin powstały w latach 40. XX w. i określa grupę młodzieży, której styl bycia, ubiór i postępowanie różni się od tego, co uważane jest za normę przez resztę społeczeństwa. Ludzie należący do danej subkultury wyróżniają się na tle innych swoim własnym sposobem bycia, który dla innych może być niezrozumiały.

Skate

Subkulturą, o której warto wspomnieć, jest Skate, a wywodzi się ona od sportu, jakim jest skateboarding. Skateboarding powstał w latach 40. XX w. w Kalifornii, a swoje korzenie miał w surfingu. Na samym początku był to sport bardzo często uprawiany przez surferów, gdy nie było odpowiednich warunków do surfowania. Początkowo znaleźli oni kawałek deski i przyczepili do niej kółka od wrotek. W latach 60. coraz więcej firm zaczęło produkować deskorolki i zaczęto organizować pierwsze wydarzenia. Początki skateboardingu nie należały do najprostszych i niedługo potem sport ten zanikł. Uważany był on za niezbyt bezpieczny. Nie trwało to długo, ponieważ już w latach 70. sport ten dostał drugie życie. Przez wielu uważany jest nie tylko za dyscyplinę sportową, ale przede wszystkim styl życia oraz nie rzadko formę sztuki. Jest to kultura obejmująca także modę i muzykę.

Subkultury młodzieżowe
fot. pixabay

Emo

W XX wieku, a dokładniej w latach 80. popularność zdobyła także subkultura Emo. Termin ten początkowo używano w odniesieniu do podgatunku muzyki hardcore punk, który powstał w połowie lat 80. w Waszyngtonie. Emo było sprzeciwem i reakcją na styl życia amerykańskich raperów, który odznaczał się agresywnością i wulgarnością, dlatego nazwać można go kontrkulturą. Według członków tej subkultury jest to bardziej stan ducha, a nie styl bycia. Emo to ludzie zazwyczaj raczej introwertyczni, często depresyjni. Charakteryzują się ciemnymi ubraniami oraz mrocznym, przytłaczającym makijażem.

Subkultury młodzieżowe
fot. pixabay

Dresiarze

W latach 90. XX w. w Polsce zaistniała młodzieżowa subkultura o nazwie Dresiarze. Termin ten pochodzi od nazwy sportowych ubrań, czyli dresów, które w głównej mierze noszone były przez młodych mężczyzn. Określenie dresiarz najczęściej odbierane jest negatywnie, jednak dzisiaj coraz bardziej odchodzi się od tego stereotypu. Członków tej subkultury charakteryzuje mieszkanie na osiedlach i przesiadywanie pod klatkami bloków. Od początku jej istnienia, była kojarzona z wulgarnymi chłopakami, którzy słuchają głównie muzyki disco polo. Później jednak nastąpiły pewne zmiany i do dzisiaj dresiarze kojarzeni są raczej z rapem.

Subkultury młodzieżowe
fot. https://pl.wikipedia.org/wiki/Dresiarze

W XX wieku powstała spora ilość znaczących subkultur. Wiele z nich istnieje do dzisiaj, jednak mają one mniejsze znaczenie niż kiedyś i nie są one już dla nikogo niczym szokującym i zadziwiającym. Niektóre subkultury zniknęły bądź stały się mniej popularne i nie słyszy się o nich tak często, jak pod koniec XX w. Jedno jest pewne, subkultury istniały zawsze i zawsze istnieć będą.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments