Ślub w Kopalni Soli Wieliczka – jest to możliwe!

0
4
Kopalnia Soli w Wieliczce
Pixabay, fot. dimitrisvetsikas1969

Planowanie ślubu to decyzja, która wymaga od przyszłych małżonków dokładnego przemyślenia miejsca i sposobu organizacji ceremonii. Coraz więcej par poszukuje niezwykłej oprawy, która uczyni ten dzień wyjątkowym i niezapomnianym. Jednym z najbardziej oryginalnych sposobów na zawarcie związku małżeńskiego w Polsce jest ceremonia ślubna w Kopalni Soli Wieliczka. Ile kosztuje taka ceremonia?

Kopalnia Soli „Wieliczka” jest jedną z najstarszych kopalni soli kamiennej i jako jedyny obiekt górniczy na świecie działa nieprzerwanie od czasów średniowiecza. W 1978 roku jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nic więc dziwnego, że wiele par wybiera właśnie to wyjątkowe miejsce na powiedzenie sobie sakramentalnego “tak”. Narzeczeni na ceremonię ślubną mogą wybrać jedną z dwóch podziemnych kaplic: kameralną kaplicę św. Jana lub ogromną, bogato zdobioną kaplicę św. Kingi 

Dwie kaplice do wyboru

Kaplica Świętej Kingi, znajdująca się 101 metrów pod ziemią, jest jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc na świecie, gdzie odbywają się ceremonie ślubne. W pełni wykuta w soli, zdobiona kunsztownymi solnymi rzeźbami i solnymi żyrandolami, przypomina podziemny pałac. Kaplica ta słynie również z wyjątkowej akustyki, dlatego odbywają się tam nie tylko śluby, ale także koncerty. Dodatkowo jest miejscem poświęconym, co umożliwia odprawienie pełnoprawnej ceremonii kościelnej. Jest to idealne miejsce na ślub do 400 osób. 

Kaplica św. Jana wyróżnia się zupełnie innym klimatem. To kameralne miejsce, w którym ciepły nastrój tworzy drewniane wyposażenie, zabytkowy ołtarz oraz piękne polichromie zdobiące sklepienie kolebkowe. W ceremonii ślubnej, odbywającej się 135 metrów pod ziemią, może uczestniczyć maksymalnie 40 osób. W podziemiach kopalni można zorganizować także ślub cywilny. Uroczystość odbywa się wówczas w jednej z urokliwych solnych komór. 

Ślub w Kopalni Soli Wieliczka
Pixabay, fot. Pexels

Ceremonia ślubna w kopalni Wieliczka. Jakie koszty?

Organizacja ceremonii w tak nietypowym miejscu wymaga wcześniejszej rezerwacji oraz dopełnienia kilku formalności z administracją kopalni. Oferowane przestrzenie są pod opieką specjalistów, którzy koordynują logistykę wydarzenia i dbają o bezpieczeństwo gości. Pary młode mogą liczyć na kompleksową obsługę, która uwzględnia również kwestie transportu gości pod ziemię oraz dostosowanie przestrzeni do charakteru ceremonii.   

Cena za organizację ceremonii ślubnej w kaplicy św. Jana wynosi około 3 200 zł. Wynajem kaplicy św. Kingi, największej i najbardziej imponującej świątyni w podziemiach Wieliczki, rozpoczyna się od około 4 300 zł. W cenach uwzględniono obsługę techniczną, nagłośnienie, a także transport gości szybem górniczym. 

Wesele w kopalni to nie problem

Dodatkowo Kopalnia Soli w Wieliczce to nie tylko miejsce na ceremonię ślubną, ale także na organizację przyjęcia weselnego.  Do wyboru jest tu wiele opcji – od kameralnego obiadu w gronie najbliższej rodziny po roztańczone przyjęcie z muzyką na żywo. Wszystkie sale bankietowe w pełni wyposażono, zapewniono im profesjonalne oświetlenie, a gości zwozi się na miejsce windą.  

Ślub w Kopalni Soli Wieliczka
Pixabay, fot. hudsoncrafted

Dla przyjęć w kameralnym gronie, do kilkunastu osób, idealnym miejscem będzie Komora Jana Haluszki II na III poziomie kopalni – przytulne wnętrze łączące nowoczesny wystrój z naturalnym pięknem solnych ścian. Na większe przyjęcia proponowana jest Komora Jana Haluszki I. To niezwykle klimatyczna sala, ozdobiona solnymi żyrandolami i mieniącymi się ścianami w odcieniach szarości i srebra, idealna dla ponad stu gości. 

Jeśli planowane jest większe przyjęcie, najlepszym wyborem będzie Komora Warszawa – największa sala bankietowa w kopalni o powierzchni aż 680 m². Powstała w XIX wieku po wydobyciu 20 tysięcy ton soli, imponuje swoimi rozmiarami, nowoczesnym wystrojem i doskonałą akustyką, robiąc ogromne wrażenie na gościach. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments