Skrzydlate słowa – nasi codzienni towarzysze

0
655
fot. pixabay.com

Wielu z nas zapewne choć raz słyszało o plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku. Za każdym razem czekamy na wyniki tego konkursu, a jak wiemy czasem potrafią one szokować. Teraz zadajmy sobie pytanie kto z nas słyszał o skrzydlatych słowach? Jeśli nie wiecie o czym mowa, to nic straconego!

Skrzydlate słowa mają charakter związków frazeologicznych – są to powszechnie znane i przytaczane wypowiedzi. W ich przypadku autor jest nam znany, to właśnie odróżnia je od neologizmów. Nie są to rozbudowane sentencje, jak sama nazwa wskazuje to krótkie wyrażenia składające się z kilku słów. Swoją urzekającą nazwę zawdzięczają eposom Homera. Wskazywały one na moc ludzkiego słowa, które może „lecieć z ust do ust”. Skrzydlate słowa mogą wywodzić się z literatury, filmów, wypowiedzi znanych osób a nawet z muzyki.

Skrzydlate słowa w literaturze

Zaczynając od przykładu z rodzimego podwórka śmiało możemy wspomnieć o pewnej wypowiedzi z Potopu, czyli dzieła Henryka Sienkiewicza. Chodzi tutaj oczywiście o słynne słowa – „Kończ waść, wstydu oszczędź”. Zdanie to zostało wypowiedziane przez Andrzeja Kmicica podczas jego pojedynku z Michałem Wołodyjowskim. Miało na celu uznanie umiejętności przeciwnika. Cały potyczka opierała się na docinkach i drwinach ze strony Wołodyjowskiego. Wypowiadając powyższe słowa Kmicic prosił o zakończenie tych upokorzeń. Co ciekawe obecnie powiedzenie „Kończ waść, wstydu oszczędź”, stosujemy „na opak”. Wiele osób używa go, by pokazać lekceważący stosunek do swojego oponenta. Chcemy podkreślić, że swoimi dotychczasowymi czynami przynosi sobie jedynie wstyd. Jak już wiemy, sens jest odwrotny.

fot. demotywatory.pl

Filmy jako źródło skrzydlatych słów

Można chyba bez większych zawahań stwierdzić, że świat filmów to w dzisiejszych czasach istna kopalnia skrzydlatych słów. Oglądamy je praktycznie wszyscy, a zapewne każdy kinoman ma swój ulubiony cytat. Nie sposób tutaj nie wspomnieć o klasyku jakim jest film Psy i o pochodzących z niego kultowych powiedzeniach. Jednym z nich jest zdanie – „Bo to zła kobieta była”. Zapewne wielu z nas wyobraża sobie wypowiadającego te słowa Franza Maurera. Do tej postaci należy jeszcze jeden bardzo rozpoznawalny tekst. „A kto umarł, ten nie żyje” to stwierdzenie, z którym ciężko się nie zgodzić. W dzisiejszych czasach większość z nas kojarzy go z popularnych memów, którym życie dała właśnie kwestia z filmu Psy.

fot. memy.pl

Muzyka i jej skrzydlate słowa

Jednym z przykładów skrzydlatego słowa z tego podwórka bezdyskusyjnie jest fragment jak i tytuł piosenki Czesława Niemena Dziwny jest ten świat. Mimo wydania w 1967 roku to stwierdzenie jest wciąż bardzo aktualne. Czasami patrząc na to, co dzieje się wokół nas nie możemy zrobić nic innego, jak tylko wyrazić nasze zdziwienie. Zwłaszcza w obliczu ostatnich wydarzeń na świecie, na usta wręcz samo ciśnie się „Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła”…

Skrzydlate słowa są wśród nas

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy skąd pochodzą „powiedzonka”, których zdarza nam się używać na co dzień. Teraz wiemy już, że są to skrzydlate słowa, które w myśl greckiego określenia nadal „latają z ust do ust”. Jakie jeszcze przykłady skrzydlatych słów przychodzą Wam na myśl?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments