Programy wymiany kulturowej

0
383
Programy wymiany kulturowej

Wiele młodych osób odnajduje w sobie chęć do podróżowania, zamieszkania w innym kraju, czy nawet na innym kontynencie. Idealne w tym celu będą programy wymiany kulturowej.

Dla studentów – dobrym rozwiązaniem jest Erasmus, natomiast dla osób po studiach lub korzystających z gap year znakomicie nada się Au Pair.

Au Pair  USA 

Program Au Pair pozwala na dogłębne poznanie kultury wybranego regionu i przede wszystkim zapewnia rozwój języka. Miejsce zamieszkania odgrywa tu dużą rolę. Wyjeżdżając na program, zaczynamy od stworzenia pary z rodziną, z danego stanu, u której będziemy pomieszkiwać przez okres trwania programu. Zazwyczaj zadaniem, którym obarcza się Au Pair jest ogólna praca w domu, czyli opieka nad dziećmi, sprzątanie, gotowanie. Oprócz obowiązków, muszą być też przyjemności. Au Pair powinna mieć czas wolny, który może poświęcić tylko i wyłącznie sobie. Jest to indywidualny program i wiele zależy od tego, jak sami dogadamy się z rodziną, która nas ugości. Biorąc pod uwagę USA, częstym udogodnieniem jest udostępnienie auta, dodatkowo można spotkać się z kieszonkowym. Program zajmuje się głownie osobami zainteresowanymi wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Na terenie Europy króluje Erasmus. Dużym minusem jest jednak to, że organizacją takiego wyjazdu, procesem parowania rodziny, dobierania jej, kieruję agencja. Jest ich kilka i nie każda może spełnić konkretne oczekiwania. 

 

Erasmus 

Program utworzony przy współpracy Komisji Europejskiej. Obejmuje szkolnictwo wyższe i finansuje wyjazd do innego kraju europejskiego na okres roku. Istotną rolę odgrywają tutaj współpracę uniwersyteckie, ponieważ teoretycznie zawęża to pole możliwości wyboru. By odpowiednio przygotować się do wyjazdu organizowane są spotkania. Kiedy wszystko jest załatwione, wypada pamiętać o studiach i z tym jest różnie. Czasami uniwersytet, na którym należy kontynuować naukę, nie prowadzi dokładnie takiego samego programu i pojawiają się komplikacje. Rozwiązań tej sytuacji jest kilka, zależnie od uczelni, można np. poszczególne przedmioty zaliczać po powrocie do kraju. Oprócz dołożenia cegiełki do rozwoju uczelni, można zadbać również o siebie. Eksplorowanie innej kultury i przełamanie bariery językowej, która jest obecna w Europie to jedne z wielu zysków, jakie można otrzymać. Warto spróbować swoich sił, by chociaż przekonać się, jak wygląda życie poza granicami ojczyzny. Dużym plusem jest to, że nie robimy tego samodzielnie, a z ewentualnymi problemami, możemy zgłosić się do uczelni. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments