Coraz więcej osób skarży się na bolące plecy, kark czy ramiona. Nieustanne migreny, uczucie zmęczenia, a nawet problemy z układem pokarmowym to kolejne dolegliwości, których winowajcą często okazuje się nieprawidłowa postawa ciała.
Prawidłowa, stojąca postawa ciała to wyprostowane plecy ze ściągniętymi łopatkami, wypchnięta do przodu pierś oraz napięty brzuch
Ważna jest także miednica, która powinna być w pozycji neutralnej, czyli ani nadmiernie wypchnięta do przodu, ani do tyłu. Zaleca się utrzymywanie choć minimalnego ruchu w ciągu każdego dnia, a także robienie sobie przerw od siedzenia i wykonywanie kilku prostych ćwiczeń rozciągających lub wzmacniających mięśnie. Pomocna może okazać się tu m.in. joga, która pozwala wzmocnić osłabione mięśnie, porozciągać się i zrelaksować.
Obecnie prowadzimy w dużej mierze siedzący tryb życia
Przez przynajmniej osiem godzin dziennie większość z nas spędza czas w pracy w biurze, najczęściej przed ekranem komputera i przybiera przy tym przygarbioną sylwetkę. Następnie wraca do domu i wpatruje się w ekran smartfona czy telewizora. W tym przypadku również przyjmujemy niewłaściwą pozycję, która także nadwyręża plecy, barki i kark. Co więcej, przemieszczamy się za pomocą samochodów. To wszystko niekorzystnie odbija się na naszym zdrowiu, samopoczuciu, a także wyglądzie. Aby przeciwdziałać tym procesom, warto kontrolować swoją sylwetkę podczas stania czy siedzenia, a także wprowadzić do swojego grafiku odrobinę ruchu.
Kręgosłup stanowi rusztowanie dla postawy naszego ciała
Jest on jednym z najważniejszych jego elementów. Odpowiada za poruszanie, swobodne wykonywanie codziennych czynności, a także zapewnia równowagę. Prawidłowa postawa ciała to efektywna praca narządów czy przepony, które nie są uciskane przez otaczające je tkanki. Co więcej, przeciwdziała przeciążeniom kręgosłupa, karku czy barków. Jeżeli zatem często cierpisz z powodu bólu tych części ciała, to znak, że Twoja sylwetka na co dzień jest nieprawidłowa. W takim przypadku warto ją wzmacniać rozmaitymi ćwiczeniami.
Wyprostowana postawa sprawia, że wyglądamy na osoby pewne siebie, a nasza figura staje się bardziej atrakcyjna
Proste plecy to mocny i płaski brzuch, natomiast mocny brzuch to szczupła, ładnie zarysowana talia. Dlatego, jeżeli chcesz popracować nad sylwetką, zyskać bardziej jędrne i zadbane ciało, do swojej codziennej pielęgnacji warto włączyć nie tylko balsamy ujędrniające czy antycellulitowe żele pod prysznic, ale także ruch i ćwiczenia, które pozwolą zadbać o odpowiednią postawę. Na początek dobrze jest postawić na pilates – aktywność, którą z powodzeniem możesz wykonywać w domu. Przygotuje ona Twoje ciało do wytężonej pracy, a także świetnie wzmocni mięśnie.
Nieprawidłowa postawa ciała ma niekorzystny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i samopoczucie
Prawidłowa postawa ciała to zachowanie odpowiedniej krzywizny kręgosłupa, równomierne napięcie mięśni, a także swobodna praca narządów. Dzięki niej uniknąć można nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Najczęściej związane są one z przeciążeniami pleców, karku czy barków. Pozwalając na swobodny przepływ krwi i tlenu, a także zabezpieczamy się przed wystąpieniem w przyszłości zwyrodnień.
Sukcesem do uzyskania prawidłowej postawy ciała są ćwiczenia
Pracując nad sylwetką i zachowując proste plecy, szybko zauważyć można pierwsze efekty. Jakie jednak ćwiczenia na prawidłową postawę warto wykonywać?
1. ROZCIĄGANIE KARKU
To ćwiczenie można wykonywać z powodzeniem chociażby nawet w firmowym biurze. Wstań od biurka, rozstaw nogi na szerokość bioder, a ręce oprzyj na biodrach. Następnie przechyl głowę maksymalnie do przodu, aż poczujesz rozciągnięcie karku, a po chwili do tyłu i na boki. Za każdym razem policz do trzech i powtórz ćwiczenie kilka razy. Po rozciąganiu powinieneś poczuć ulgę w karku.
2. ROZCIĄGANIE PLECÓW
Stań w delikatnym rozkroku, a następnie przechyl tułów w przód, najlepiej tak, aby dotknąć rękami palce u stóp. Wytrzymaj tak chwilę, a następnie zrób głęboki wdech i wyprostuj się, wyciągając ręce nad głowę.
Modyfikacją tego ćwiczenia, które niewątpliwie przyniesie ulgę w spiętych i bolących plecach, będzie przyjęcie pozycji dziecka. Co to oznacza? Usiądź na kolanach na podłodze lub macie do ćwiczeń, a następnie przechyl się przodu, tak aby głowa dotykała podłoża i wyciągnij ręce przed siebie. Poczuj, jak plecy się rozciągają.
3. SKŁONY W BOK
Skłony pomogą rozciągnąć boki ciała. Wystarczy stanąć z lekko rozstawionymi nogami, następnie wyciągnąć lewą rękę i przechylić się w prawą stronę, w taki sposób, aż poczujesz rozciąganie boku. Ćwiczenie powtórz analogicznie na drugą stronę.
Bardzo pomocny artykuł. Od długiego czasu miałam problemy z plecami, teraz już wiem jaką prawidłowa postawę ciała powinnam przyjąć. DZIĘKUJE <3