Pięlęgnacja włosów średnioporowatych

0
97
porowatość włosów, szyszki
fot. azerbaijan_stockers

W dzisiejszym społeczeństwie pielęgnacja włosów stała się swoistym rytuałem, a każdy rodzaj włosów wymaga indywidualnego podejścia. W tę złożoną mozaikę wkraczamy, aby przyjrzeć się jednemu z najpowszechniejszych typów włosów – średnioporowatym. Jakie informacje warto poznać na temat włosów o średniej porowatości i jak należy o nie zadbać?

Wyróżniamy trzy główne typy włosów: niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Często, dla lepszej wizualizacji, włosy porównywane są do budowy szyszki, a to dlatego, że nasze włosy składają się z łusek nachodzących na siebie, podobnie jak u szyszki. To na ile łuski są zamknięte, świadczy właśnie o porowatości danego włosa. Każdy z tych typów wymaga indywidualnego podejścia do pielęgnacji. Włosy średnioporowate stanowią najczęstszy typ włosów. Jeśli spojrzymy na ich łuski, zauważymy, że u osób o średnioporowatych włosach są one lekko odchylone. Same włosy charakteryzują się brakiem gładkości, skłonnością do puszenia się i wywijania końcówek. Niemniej jednak istnieją również korzyści płynące z posiadania włosów tego typu. Zrobione fale czy loki na włosach średnioporowatych nie prostują się od razu, tak jak ma to miejsce w przypadku niskoporowatych włosów.

Na jakie kategorie dzielimy włosy średnioporowate?

Włosy średnioporowate można podzielić na dwie podkategorie: średnioporowate plus i średnioporowate minus. Włosy średnioporowate plus to takie, które zbliżają się do wysokoporowatych, co może być wynikiem korzystania z prostownicy, suszenia gorącym powietrzem, farbowania lub rozjaśniania. Odpowiednia pielęgnacja i regularne podcinanie końcówek mogą jednak obniżyć ich porowatość. Z kolei włosy średnioporowate minus to takie, które zmierzają w kierunku niskoporowatych. To oznacza, że włosy są na granicy pomiędzy niskoporowatymi, a średnioporowatymi, więc mogą mieć cechy zarówno niskoporów jak i średnioporów.

Co preferują włosy średnioporowate?

1. Regularne Olejowanie

Włosy średniporowate uwielbiają olejowanie na sucho. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, olejując włosy co najmniej raz w tygodniu. Olejowanie na sucho polega na nałożeniu oleju na włosy, rozprowadzając go od ucha w dół. Długość trzymania tego produktu na włosach zależy od nas samych. Można potrzymać olej godzinkę, dwie lub nawet całą noc. Następnie całość spłukujemy wodą, myjemy szamponem i nakładamy odżywkę emolientową. Można również wypróbować olejowanie na podkład, to znaczy, że zanim nałożymy olej na nasze włosy, musimy użyć jeszcze innego produktu. Podkładem może być odżywka humektantowa lub proteinowa, a także jakaś mgiełka lub serum.

2. Równowaga PEH z przewagą emolientów

W przypadku włosów średnioporowatych zaleca się zachowanie równowagi PEH, czyli protein, emolientów i humektantów z większą ilością emolientów. Emolienty pomagają wygładzić włosy i zminimalizować efekt puszenia, co jest często problematyczne dla tej kategorii włosów.

3. Metoda OMO lub MOO podczas Mycia Włosów

Dla włosów średnioporowatych najlepiej sprawdzają się metody mycia OMO (odżywka, mycie, odżywka) lub MOO (mycie, odżywka, odżywka). Literka M, czyli mycie oznacza po prostu szampon. Na pierwsze O w tych metodach idealnie nadają się odżywki humektantowe lub proteinowe, a na drugie O emolientowe odżywki, które pomagają domknąć proces mycia i zminimalizować ewentualne puszenie. Oczywiście, można eksperymentować z różnymi kombinacjami odżywek PEH, aby znaleźć najlepszą dla siebie, ale na początek zaleca się wypróbowanie tych powszechnie stosowanych.

Mycie włosów
fot. Freepik
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments