
Skóra wrażliwa łatwo ulega podrażnieniom i wymaga delikatnej pielęgnacji. Odpowiednie kosmetyki i zdrowy styl życia pomagają ją ukoić i wzmocnić naturalną barierę ochronną.
Uwarunkowania skóry wrażliwej
Skóra wrażliwa może wystąpić niezależnie od wieku czy płci, ale częściej z tym problemem borykają się kobiety. Czynniki przyczyniające się do posiadania skóry wrażliwej można by podzielić na wiele kategorii:
- Fizyczne – promieniowanie UV, ciepło, zimno, wiatr, różnice temperatur i tarcie, zanieczyszczenia powietrza
- Chemiczne – kosmetyki, mydła, woda, czy też golenie się u mężczyzn
- Psychologiczne – stres i emocje
- Hormonalne – cykl miesiączkowy
- Zewnętrzne – ostre potrawy
Wrażliwość oraz nadwrażliwość skóry wynika z obniżenia jej progu tolerancji, co oznacza, że im bardziej skóra jest wrażliwa, tym niższy jest ten próg. Co więcej, w przypadku skóry wrażliwej jej reaktywność pojawia się okresowo, czyli ujawnia się jedynie w określonych momentach. Skóra nadwrażliwa ma bardzo niski, prawie zerowy próg tolerancji, przez co reaguje na bodźce niemal ciągle lub z krótkimi przerwami.
Charakterystyka
Główną cechą skóry wrażliwej jest znacznie zwiększona reakcja na bodźce w porównaniu do skóry normalnej i często objawiają się szczypaniem, pieczeniem, swędzeniem, uczuciem ciepła, mrowieniem, zaczerwienieniem lub uczuciem ściągnięcia. Występują one nawet mimo stosowania łagodnych kosmetyków. Przy skórze wrażliwej w spotkaniu z różnego rodzaju bodźcami, występują reakcje, które na co dzień nie powinny występować. Tak więc bodźce te nie będą miały wpływu na inne typy cery. Cera wrażliwa poza wyżej wymienionymi charakterystycznymi dla niej objawami oraz silną reakcją na czynniki zewnętrzne charakteryzuje się również nagłymi reakcjami alergicznymi, rumieniem oraz skłonnością do podrażnień przy nawet minimalnym kontakcie z niekorzystnymi bodźcami. Wrażliwość skóry może mieć charakter przewlekły lub okresowy, nasilając się np. zimą. Skóra wrażliwa często reaguje także na kontakt z wodą, kosmetykami zawierającymi substancje drażniące oraz stres czy niewłaściwą dietę.
Pielęgnacja skóry wrażliwej
Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry wrażliwej warto kierować się zasadą – im mniej, tym lepiej. Dlatego warto wybierać produkty o krótkim, naturalnym składzie, co pozwoli nam zmniejszyć ryzyko alergii i podrażnień. Powinniśmy rozpocząć pielęgnację od dwuetapowego oczyszczania twarzy. Zaczynając od delikatnego olejku do demakijażu a kończąc na piance oczyszczającej, zadbamy o pozbycie się z naskórka makijażu, zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, przygotowując skórę na dalsze etapy pielęgnacji. Pamiętajmy aby 1-2 razy w tygodniu stosować peeling do twarzy. Najlepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny, ponieważ nie podrażni on delikatnej skóry. Po oczyszczeniu naszej twarzy powinniśmy użyć toniku, który zapewni naszej skórze odpowiednie pH. Przy skórze wrażliwej warto wybierać kremy z kwasem hialuronowym, ceramidami i ekstraktami roślinnymi, np. mocznikiem czy aloesem. Ważne jest również wprowadzenie odpowiedniej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, jaką jest krem z filtrem. Nie bójmy się go stosować codziennie – nie tylko w słoneczne dni, ponieważ chroni on skórę przed przesuszeniem i podrażnieniami.
Wsparcie skóry od wewnątrz
Posiadając skórę wrażliwą warto ograniczyć spożycie ostrych potraw. Dobrym pomysłem będzie unikanie gorących kąpieli i chronienie skóry przed nagłymi zmianami temperatur. W codziennej diecie warto uwzględnić produkty bogate w przeciwutleniacze, takie jak witamina C, E oraz cynk, które wspierają naturalną barierę ochronną skóry i redukują stany zapalne. Istotne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ picie odpowiedniej ilości wody wspomaga nawilżenie skóry od środka.