Patroni Roku 2021 – poznaj ich!

0
117
patroni
źródło: pixabay.com

Ich działania znacząco wpłynęły na losy Polski, na jej kulturę i rozwój. Dzięki uchwałom okolicznościowym, docenia się ich zasługi. Poeci, pisarze, zwykli ludzie…bohaterzy. Patroni Roku 2021 – poznajmy ich bliżej.

Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej co roku ustanawiają patronat naszego kraju. Choć wybór jest trudny, członkowie najczęściej kierują się rocznicą ważnych wydarzeń, narodzin lub śmierci konkretnej wybitnej postaci. Często zwraca się uwagę również na istotne zjawiska społeczne, które mają odzwierciedlenie w czasie rzeczywistym. To właśnie patroni, a raczej ich wybór, determinują rodzaj wydarzeń kulturalnych na dany rok.

Cyprian Norwid

Specjaliści uznali go za jednego z najwybitniejszych twórców. Urodził się 24 września 1821 roku w Głuchach na Mazowszu. To człowiek wielu talentów – prozaik, poeta, plastyk i dramatopisarz. Przed śmiercią napisał list, w którym tak pisał o sobie:

C.N. zasłużył na dwie rzeczy od Społeczeństwa Polskiego: to jest, ażeby oneż społeczeństwo nie było dlań obce i nieprzyjazne

W związku z 200. rocznicą urodzin poety, dla młodzieży ze szkół średnich zorganizowano konkurs pod tytułem Interpretacje twórczości Cypriana Norwida. Tym działaniem Senat RP chce szerzyć popularność artysty, a nagrodą będzie zaproszenie na otwarcie wystawy patrona. Zwycięzców poznamy już we wrześniu – trzymamy kciuki!

Stanisław Lem

W 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Lema. Jego twórczość zalicza się do kanonu literatury światowej, a powieści oraz opowiadania przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w 30 mln egzemplarzy.

W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu.

Krzysztof Kami Baczyński

Przedstawiciel dobrze nam znanego pokolenia Kolumbów. Uhonorowano go patronem roku za liczne zasługi dla polskiej kultury, sztuki i niepodległości. Wiersze zaczął pisać już w czasach gimnazjalnych, ale to z okresu szkoły średniej pochodzi pierwszy znany wiersz Baczyńskiego, czyli Wypadek przy pracy. Zginął w wieku 23 lat, postrzelony w głowę czwartego dnia powstania warszawskiego. Ogłaszając go patronem, oddano również hołd reszcie poległym w trakcie niemieckiej okupacji.

Tadeusz Różewicz

Kolejny wybitny poeta, którego doceniono za uniwersalny charakter filozoficznej i egzystencjalnej głębi obecnej w twórczości artysty. Nie tylko pisał wiersze – scenariusze filmowe, proza, satyry czy tłumaczenie poezji węgierskiej to także codzienność Różewicza. Był wielokrotnie nominowany do Nagrody Nobla. W tym roku również przypada jego 100. rocznica urodzin.

Kardynał Stefan Wyszyński

Został nazwany jednym z największych Polaków XX wieku. Prymas Tysiąclecia wsławił się swoją niezłomną postawą wobec komunistycznych władz. 68 lat temu został współtwórcą słynnego memoriału Non possumus, w którym – wraz z innymi biskupami – sprzeciwia się podporządkowaniu Kościoła. Marszałek Senatu określa kardynała mianem wielkiego nauczyciela narodu.

Konstytucja 3 Maja

W 1791 roku Sejm Wielki przyjął uchwałę, która wprowadzała trójpodział władzy. Ponadto gwarantowała liczne swobody obywatelskie i krzewienie tradycji chrześcijańskich. Konstytucja ta była pierwszą w Europie i dawała wyraz głębokiego patriotyzmu.

Pracownicy Ochrony Zdrowia

Ostatni rok przeszedł do historii jako czas chaosu i izolacji. Pandemia COVID-19 sparaliżowała niemal cały świat. Senat RP postanowił docenić wszystkich pracowników ochrony zdrowia, którzy codziennie narażają swoje życie i zdrowie, by móc ratować innych. Pomagali ostatkiem sił, przypłacając czasem zarezerwowanym dla najbliższych. 13 kwietnia 2021 roku otwarto wystawę pod tytułem Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa – inauguruje ona obchody roku 2021 jako Roku Pracowników Ochrony Zdrowia.

patroni
źródło: pixabay.com
Rok Powstań Śląskich

Powstania Śląskie to wystąpienia ludności polskiej wyrażające sprzeciw panowaniu niemieckiemu na Górnym Śląsku. Do dziś nie znamy wszystkich nazwisk powstańców, ale mimo wszystko spoczywa na nas obowiązek zachowania pamięci o nich. Dzięki uchwale, senatorzy chcą oddać hołd patriotyzmowi walczących.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments