Wilno to stolica i największe miasto Litwy. Przez wiele lat historia Polski i tego kraju przeplatały się ze sobą. Zwiedzając to miasto, możemy to poczuć na każdym kroku. Dostanie się do Wilna nie stanowi większego problemu – możemy dojechać tam autobusem, pociągiem lub przylecieć samolotem. Już od samego początku możemy poczuć klimat polskości w mieście: zewsząd widoczne są polskie napisy, a w wielu restauracjach, barach i muzeach można porozumieć się w języku polskim. Od czego zacząć zwiedzanie miasta?
Główne punkty miasta
Głównym punktem Wilna jest Ostra Brama, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, przez wielu uważany za cudowny. Obraz ten wspominał również Adam Mickiewicz w inwokacji do “Pana Tadeusza. Co ciekawe, od poniedziałku do soboty o godzinie 10:00 msze święte w kaplicy Ostrobramskiej odbywają się w języku polskim.
Miejscem, którego nie sposób przegapić, jest Plac Katedralny, na którym dumnie prezentuje się bazylika św. Stanisława Biskupa i św. Władysława. Jej powstanie datuje się na 1251 rok. Katedra, którą dziś oglądamy, zbudowana jest w stylu klasycystycznym, choć przez lata była przebudowywana, zmieniając swoje style. Zwiedzając bazylikę, możemy natknąć się na część polskiej historii – znajdziemy tam kaplicę św. Kazimierza, wzorowaną na kaplicy Zygmuntowskiej znajdującej się na Wawelu. W środku znajduje się tablica upamiętniająca Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Pochowany jest tam również Aleksander Jagiellończyk oraz żony Zygmunta Augusta.
Tuż obok Placu Katedralnego znajduje się Wzgórze Giedymina, na którym ponad 500 lat temu stał zamek. Obecnie znajduje się tam baszta oraz punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na całe miasto.
Przeplatające się kultury
Litwa przez lata pozostawała pod wpływem różnych kultur, dlatego idąc ulicami Wilna, można natknąć się zarówno na kościoły, jak i cerkwie. Najpiękniejszą z nich jest Cerkiew Św. Ducha. Już od samego wejścia poczujemy charakterystyczny zapach kadzidła i zobaczymy dziesiątki palących się świec. Sam budynek powstał w 1634 roku.
Uniwersytet Wileński jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym miejscu również znajdziemy polskie akcenty – uniwersytet powstał na polecenie Stefana Batorego w 1579 roku. Miał on bardzo ważny wpływ na kształtowanie się polskich i litewskich elit. Do najsłynniejszych absolwentów możemy zaliczyć Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza i Juliusza Słowackiego. We wnętrzu budynku, a właściwie wnętrzach, ponieważ uczelnia składa się z 16 gmachów, można zobaczyć zabytkowe ogromne aule, sufity pełne zdobień i marmurowe kolumny. Obecnie na Uniwersytecie znajduje się 12 wydziałów, na których studiuje łącznie ponad 22 tysiące studentów.
Dla osób szukających kolejnych stycznych polsko-litewskiej historii dobrymi miejscami będą Cmentarz na Rossie, gdzie znajduje się mauzoleum matki Józefa Piłsudskiego, a także groby żołnierzy polskich legionów, oraz Cmentarz na Antokolu, gdzie spoczywają żołnierze walczący w wojnie z bolszewikami w latach 1919–1921 oraz ci, którzy zginęli w walkach z Niemcami w 1939 roku.
Wszystkie główne atrakcje znajdują się w niedalekim sąsiedztwie, więc spokojnie uda się je zobaczyć w jeden dzień. Z pewnością zostanie nam też dodatkowy czas, który można poświęcić na odwiedzenie Muzeum Iluzji, Muzeum Pieniądza lub na kolację na wileńskim rynku.